Sieć chińskich botów rozpowszechniała dezinformację promującą interesy Rosji.
Chińska sieć botów, którą niedawno zidentyfikował zespół analityków DFRLab, działający przy renomowanym think tanku Atlantic Council, wydaje się być ważnym ogniwem w szeroko zakrojonej kampanii propagandowej prowadzonej w mediach społecznościowych. W ostatnich dniach kampania ta skoncentrowała się na promowaniu prorosyjskich narracji oraz dezinformacji związanych z wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych.
Według ustaleń DFRLab, konta należące do tej sieci botów intensywnie rozpowszechniały filmy, które podsycały narracje o rzekomym fałszowaniu głosów, niszczeniu kart do głosowania czy działaniu wadliwych maszyn wyborczych. Niektóre z tych kont sugerowały nawet, że te rzekome oszustwa miały służyć pomocy wiceprezydent Kamali Harris, kandydatce Partii Demokratycznej. Co szczególnie niepokojące, sieć działała w dwóch ostatnich dniach głosowania w amerykańskich wyborach, co sugeruje, że mogła mieć na celu ingerencję w proces demokratyczny.
Uwagę analityków zwrócił sposób, w jaki filmy rozpowszechniane przez sieć były prezentowane. Opatrzone logotypami FBI oraz amerykańskich mediów (CBS i MSNBC) miały zdaje się uwiarygodnić dezinformacje, które w nich zawarto. Niektóre z filmów zostały nawet spreparowane przy użyciu sztucznej inteligencji, jak to miało miejsce w przypadku fałszywego nagrania audio dyrektora FBI Christophera Wraya.
Kampania propagandowa prowadzona przez tę sieć botów przypomina w dużym stopniu wcześniejszą Operację Overload, znaną również jako Matrioszka. Jej celem wydaje się być odwrócenie uwagi i zdezorientowanie fact-checkerów. Analitycy podkreślają również, że ta sieć botów jest powiązana z chińską kampanią wpływu w Filipinach oraz że ostatnio wzmocniła narracje o Young Kim, kandydatce na reelekcję do Izby Reprezentantów i pochodzącej z Korei Południowej.
Dodatkowo, sieć botów publikowała również reklamy promujące usługi PR, co sugeruje, że mogą istnieć powiązania z Chinami. Cała sytuacja budzi poważne obawy dotyczące wpływu takich kampanii propagandowych na demokratyczne procesy wyborcze oraz na rzetelność informacji w mediach społecznościowych. Dlatego też konieczne jest zdobycie głębszego zrozumienia działań prowadzonych przez sieci botów i podjęcie działań mających na celu zapobieżenie takim manipulacjom w przyszłości.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.