Skandaliczne aresztowanie premiera Izraela Netanjahu kontrowersyjne dla państw Unii Europejskiej
Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze ogłosił w czwartek, że wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu oraz byłego ministra obrony Joawa Galanta, w związku z zarzutami dotyczącymi zbrodni wojennych i przeciw ludzkości. Decyzja Trybunału dotyczy wojny w Strefie Gazy oraz ataku Hamasu na Izrael w październiku 2023 roku.
Według MTK, Netanjahu i Galant celowo deprawowali ludność Strefy Gazy, odmawiając im dostępu do podstawowych środków do przetrwania, takich jak żywność, woda, leki oraz paliwo i energia elektryczna. Trybunał stwierdził, że obaj politycy ponoszą odpowiedzialność za zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości, w tym za używanie głodu jako metody walki oraz za zabójstwa i prześladowania ludności cywilnej.
Decyzja Trybunału odnosi się do działań Izraela przeprowadzonych w trakcie wojny w Strefie Gazy w okresie od października 2023 roku do maja 2024 roku. Izrael nie uznaje jurysdykcji MTK i nie ratyfikował Statutu Rzymskiego, na podstawie którego Trybunał działa. Z kolei Palestyna jest stroną traktatu, co pozwala MTK na badanie domniemanych zbrodni dokonanych na terytoriach palestyńskich.
W związku z decyzją MTK, minister spraw zagranicznych UE Josep Borrell podkreślił, że nakazy aresztowania są wiążące dla wszystkich państw będących stronami Statutu Rzymskiego, w tym dla wszystkich państw członkowskich UE. Izrael wyraził deklarację, że nie podlega jurysdykcji MTK i będzie kwestionował decyzję Trybunału.
MTK kontynuuje dochodzenie w sprawie zarzutów zbrodni wojennych i przeciwko ludzkości na Bliskim Wschodzie, a decyzja w sprawie Netanjahu i Galanta jest jednym z wielu kroków podjętych przez Trybunał w tej sprawie. Izrael będzie miał możliwość składania dalszych wątpliwości co do jurysdykcji MTK i przedstawiania swoich argumentów w tej sprawie.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.