Skandaliczne działania trzech firm farmaceutycznych wobec chorych na raka.
Tragiczne wydarzenie śmierci Briana Thompsona, dyrektora generalnego UnitedHealthcare, w grudniu zeszłego roku, otworzyło oczy na problem wysokich kosztów opieki medycznej w Stanach Zjednoczonych. Luigi Mangione, podejrzany o popełnienie morderstwa, został zatrzymany z manifestem przeciwko UnitedHealthcare w swojej kieszeni, co tylko podgrzało emocje wokół tej sprawy.
Ostatni raport Federalnej Komisji Handlu (FTC) ujawnił, że trzy największe firmy zarządzające świadczeniami farmaceutycznymi (Pharmacy Benefit Managers – PBM) czerpią olbrzymie zyski z leków ratujących życie, takich jak leki na choroby serca, nowotwory i zakażenie HIV. PBM, które są pośrednikami między ubezpieczycielami a producentami leków, miały za zadanie obniżyć koszty dla pacjentów, ale według raportu FTC, zrobiły dokładnie przeciwnie.
W latach 2017-2022 Optum związana z UnitedHealth Group, CVS Caremark należąca do CVS Health i Express Scripts będąca własnością Cigna, miały wzrost cenich w swoich aptekach na poziomie setek a nawet tysięcy procent. Całkowite przychody zgromadzone przez te trzy firmy osiągnęły 7,3 mld dolarów – to szokujące kwoty, które wzbudzają kontrowersje.
Według danych przedstawionych w raporcie, w 2022 roku najwyższą marżę miały dwa leki na raka. Generyczna odmiana leku na białaczkę, Gleevec, miała wzrost marży o 5232 procent, co jest nie do przyjęcia dla pacjentów, którzy zmagają się z kosztami leczenia. Podobnie, lek Zytiga, generyczny odpowiednik leku na raka prostaty, miał marżę wynoszącą 2299 procent. Te liczby są szokujące i nie do pomyślenia dla osób walczących z poważnymi chorobami.
UnitedHealth w 2023 roku osiągnęła przychód w wysokości 372 miliardów dolarów, zbliżając się do poziomu firmy Apple. To niesamowite liczby, które pokazują skalę problemu wysokich kosztów opieki zdrowotnej w Stanach Zjednoczonych.
FTC może podjąć działania prawne wobec tych firm, ale nie ma pewności, czy tak się stanie. W raporcie stwierdzono, że nie ma dowodów na nielegalne działania, ale wiele osób zastanawia się, czy obecny system opieki zdrowotnej faworyzuje korporacje kosztem pacjentów. To ważna kwestia, która wymaga poważnej dyskusji i działań, aby chronić interesy pacjentów i zapewnić im dostęp do bezpiecznej i przystępnej opieki medycznej.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.