„Skuteczna pomoc dla poszkodowanych przez powódź – propozycja Kierwińskiego”
W wywiadzie dla programu „Niebezpieczne związki”, minister ds. odbudowy po powodzi, Marcin Kierwiński, został zapytany o kulisy wypłacania odszkodowań powodzianom. W odpowiedzi minister podkreślił trudną sytuację, w której znaleźli się mieszkańcy dotknięci klęską żywiołową: „Przy skali tej tragedii, nie ma takich pieniędzy, które zwróciłby ludziom ich przeszłość i marzenia”. Minister zaznaczył, że wiele osób straciło cały swój majątek i konieczne jest dbanie o ich potrzeby.
Kierwiński wyjaśnił, że rząd działa w trzech obszarach w celu neutralizowania skutków powodzi. Pierwszym z nich jest wypłata zasiłków, która została znacząco przyśpieszona w ostatnich tygodniach. Minister podkreślił, że obecnie wypłacane są świadczenia w wysokości do 200 tysięcy złotych, w zależności od poziomu zniszczeń. Ponadto minister zapowiedział wprowadzenie nowego systemu zaliczkowego, dzięki któremu osoby poszkodowane otrzymają wstępną wypłatę przed ostateczną oceną wniosku.
Polityk odniósł się także do zarzutów dotyczących opieszałości w wypłacaniu świadczeń, przyznając że w pewnym momencie rzeczywiście doszło do spowolnienia. Jednakże minister zapewnił, że nowy system zaliczkowy ma na celu usprawnienie procesu wypłat. Kierwiński również odniósł się do potrzeby odbudowy infrastruktury na terenach dotkniętych powodzią, podkreślając ważność wsparcia przedsiębiorców oraz konieczność szybkiej odbudowy dróg i mostów.
W ramach rozmów z przedsiębiorcami minister podkreślił, że rząd będzie wspierał firmy działające na obszarach dotkniętych klęską żywiołową. Zapewnił, że środki na odbudowę infrastruktury zostaną przeznaczone, aby wspomóc tereny turystyczne oraz stworzyć warunki do szybkiego powrotu do normalności. Kierwiński podkreślił, że mimo starań o uproszczenie procedur, konieczne jest zachowanie równowagi między prostotą procesów a dbałością o publiczne finanse. Minister zapewnił, że rząd będzie nadal angażował się w pomoc dla poszkodowanych i wsparcie dla odbudowy terenów dotkniętych powodzią.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.