Prawo

Skuteczność programów resocjalizacyjnych więźniów w Polsce: czy system rzeczywiście pomaga?

Maria Ejchart, wiceprezeska resortu sprawiedliwości, od lat poświęca swoją pracę i badania na temat więziennictwa. Jej wiedza i doświadczenie w tej dziedzinie są nieocenione, dlatego teraz odpowiada za departament więziennictwa w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Na pytanie, czy osoby opuszczające więzienie są resocjalizowane, Ejchart odpowiada, że jest to możliwe, jeśli sami podchodzą do tego z zaangażowaniem. System więziennictwa, jak mówi, nie zawsze pomaga w resocjalizacji, ponieważ skupia się głównie na izolacji i karze, a nie na przygotowaniu więźnia do powrotu do społeczeństwa.

Oduczenie życia społecznego oraz wprowadzenie człowieka w społeczną bezradność to częste problemy, z którymi borykają się osoby opuszczające więzienie. Jest to wynik tego, że więzienia są przepełnione, a system nie ma klarownych pomysłów na to, jak ukarać i resocjalizować skazanych.

Ejchart podkreśla, że więzienia są konieczne, zwłaszcza dla osób wymagających izolacji. Jednakże poddaje w wątpliwość sens pozbawienia wolności jako jedynego sposobu kary. Zamiast tego, zwraca uwagę na inne formy karania, takie jak prace społeczne czy system dozoru elektronicznego, które przynoszą pozytywne efekty i są mniej obciążające dla społeczeństwa.

Kara pozbawienia wolności nie tylko dotyka skazanego, ale także jego rodzinę. Ejchart uważa, że mur więzienia jest zbyt wysoki i zbyt szczelny, co utrudnia proces resocjalizacji. Dlatego zwraca uwagę na konieczność wpuszczenia trochę powietrza do polskich więzień poprzez współpracę z organizacjami religijnymi i społecznymi, które chcą aktywnie zaangażować się w pomoc skazanym.

Wniosek Ejchart jest jasny – system więzienny musi być bardziej elastyczny i otwarty na innowacje, aby skutecznie resocjalizować skazanych i zmniejszyć koszty społeczne związane z karaniem przestępców. Jej doświadczenie i wiedza mogą być kluczowe w procesie reformy systemu więziennictwa w Polsce.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *