Śledztwo w sprawie możliwej zdrady Macierewicza zostało wszczęte
W listopadzie 2024 r. gen. bryg. Jarosław Stróżyk, przewodniczący Komisji ds. zbadania wpływów rosyjskich i białoruskich, wniósł do Prokuratury Krajowej zawiadomienie o podejrzeniu zdrady dyplomatycznej przez byłego szefa MON, Antoniego Macierewicza. Po analizie zebranego materiału dowodowego, prokuratura postanowiła wszcząć śledztwo w tej sprawie.
Według informacji przedstawionej przez rzecznika Prokuratury Krajowej, prok. Przemysława Nowaka, działania podejrzewanego polegały na działaniu na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej poprzez decyzję o nieprzystąpieniu Polski do programu Multi-Role Tanker Transport Fleet (MMF) w ramach programu ‘Karkonosze’. Prokuratura podkreśliła, że takie zachowanie mogło negatywnie wpłynąć na strategiczne bezpieczeństwo państwa, obniżając zdolności Sił Zbrojnych RP oraz zagrażając ciągłości obrony powietrznej kraju. Ponadto spowodowało to również szkodę w mieniu Ministerstwa Obrony Narodowej w wysokości 473 600 euro, co stanowiło wydatki związane z przygotowaniami do przystąpienia do wspomnianego programu.
Program „Karkonosze” miał zapewnić Polsce zdolności do transportu strategicznego, ewakuacji medycznej oraz tankowania w powietrzu. Zdaniem prokuratury, decyzja Macierewicza o nieprzystąpieniu do tego programu była sprzeczna z interesem państwa polskiego oraz mogła przynieść negatywne skutki dla bezpieczeństwa narodowego.
Przebieg postępowania śledczego obejmował analizę dokumentacji związanej z omawianą sprawą oraz przesłuchanie gen. bryg. Jarosława Stróżyka, który był zawiadamiającym. Prokuratura prowadzi śledztwo w sposób rzetelny i zgodny z obowiązującymi przepisami prawa, aby wyjaśnić wszystkie okoliczności związane z podejrzanymi działaniami byłego Ministra Obrony Narodowej. Oczekuje się, że sprawa ta będzie prowadzona w sposób transparentny i zgodny z zasadami wymiaru sprawiedliwości.
W kontekście doniesień o możliwej zdradzie dyplomatycznej przez Antoniego Macierewicza, społeczeństwo oczekuje odpowiedzi na pytanie, czy rzeczywiście doszło do działań na szkodę interesów państwa. Oczywiście, załączone kontekstualizacje gwarantują pełne zrozumienie materiału.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.