
Śmieci w kosmosie: Zanieczyszczona orbita – jak człowiek zanieczyścił przestrzeń kosmiczną
Alarm dzwoni w Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz wśród naukowców zajmujących się przestrzenią kosmiczną. Zdaniem specjalistów niezbędne jest pilne stworzenie globalnej bazy danych obiektów orbitalnych oraz opracowanie ram do ich monitorowania i zarządzania. Istnieje obecnie ponad 14 tysięcy satelitów krążących w niskiej orbicie okołoziemskiej, z czego 3,5 tysiąca jest nieaktywnych. Stanowią one jedynie ułamek ogromnej liczby kosmicznych śmieci osiągającej 120 milionów, z których jedynie kilka tysięcy można śledzić.
Aarti Holla-Maini, współprzewodnicząca panelu ONZ ds. bezpieczeństwa kosmicznego, alarmuje, że konieczne jest natychmiastowe podjęcie kroków w celu koordynacji ruchu w przestrzeni kosmicznej. W obliczu rosnącej liczby obiektów w kosmosie, konieczne jest ułatwienie wymiany informacji między operatorami publicznymi i prywatnymi, aby uniknąć kolizji. Jednakże istnieją obawy i opory wśród państw i sektora prywatnego co do współpracy w tej kwestii. Niektóre państwa obawiają się narażenia swojego bezpieczeństwa, a sektor prywatny jest niechętny do dzielenia się swoimi rozwiązaniami i technologią.
Niska orbita okołoziemska musi pozostać bezpieczna, aby zapewnić ciągłość działania światowej komunikacji, nawigacji oraz eksploracji naukowej. W miarę jak rośnie liczba satelitów na orbicie oraz kosmicznych odpadów, ryzyko kolizji wzrasta. Eksplodujące chińskie człony rakiet oraz rosyjskie satelity sprawiły, że w przestrzeni pojawiły się tysiące odłamków, zmuszając astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej do ucieczki.
Firmy kosmiczne, takie jak SpaceX Elona Muska, przeprowadzają coraz większą liczbę manewrów unikania kolizji, aby zapewnić bezpieczeństwo na orbicie. Jednakże potrzebne są bardziej formalne regulacje, podobne do tych obowiązujących w lotnictwie cywilnym, aby monitorować i zarządzać zatłoczeniem w kosmosie. ONZ może odegrać ważną rolę w ułatwianiu współpracy międzynarodowej w tej kwestii.
Jeśli obecny trend wzrostu liczby satelitów i kosmicznych śmieci się utrzyma, może to prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych oraz zakłóceń w działaniu technologii satelitarnej. Dlatego konieczne jest pilne podjęcie działań, aby zapewnić bezpieczeństwo i porządek w kosmosie. Czasu jest coraz mniej, a problem zatłoczenia w kosmosie staje się coraz bardziej pilny. Odpowiednie regulacje i współpraca międzynarodowa są kluczowe, aby zapobiec katastrofie w przestrzeni kosmicznej.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.