Solidarność z Holandią w kwestiach kluczowych: polska polityka zagraniczna wobec kraju tulipanów.
W minioną niedzielę na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym odbyły się uroczystości upamiętniające generała i żołnierzy 1. Dywizji. Wzięli w nich udział liczni ważni goście, w tym weteran tej jednostki kpt. Eugeniusz Niedzielski (ps. Nead), szef holenderskiej dyplomacji Caspar Veldkamp, ambasador RP w Królestwie Niderlandów Margareta Kassangana, szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell, jego zastępca Michał Syska oraz wnuczka gen. Maczka, Karolina Maczek-Skillen. Również przedstawiciele organizacji polonijnych, rodziny żołnierzy 1. Dywizji, delegacja z Wrocławia, miasta partnerskiego Bredy, mieszkańcy Bredy i Polacy mieszkający w Holandii wzięli udział w uroczystościach.
Podczas ceremonii na grobach żołnierzy złożono białe i czerwone kwiaty, a odegrano hymny narodowe Polski i Holandii. Burmistrz Bredy Paul Depla podziękował za wyzwolenie miasta przez 1. Dywizję Pancerną 80 lat temu i podkreślił znaczenie wolności, za którą polscy żołnierze często musieli zapłacić najwyższą cenę. Depla poinformował również, że jedna z ulic w Bredzie zostanie nazwana na cześć wyzwolenia miasta z 29 października 1944 roku.
W swoim przemówieniu szef MSZ Holandii, Caspar Veldkamp, podziękował Polakom za wyzwolenie Bredy i za ich bohaterstwo. Podkreślił również, że wolność, za którą walczyli polscy żołnierze, wymaga naszego aktywnego zaangażowania, szczególnie w obliczu obecnej sytuacji na Ukrainie. Z kolei szef polskiego MSZ Radosław Sikorski przypomniał o rosyjskiej agresji na Ukrainę i o konieczności solidarności wobec tego konfliktu.
Centralna uroczystość na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym była ostatnim punktem obchodów 80. rocznicy wyzwolenia Bredy. Nekropolia ta powstała w 1963 roku z inicjatywy społeczników lokalnych. Spoczywają na niej głównie żołnierze 1. Dywizji Pancernej, lotnicy Polskich Sił Powietrznych i spadochroniarze z 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej.
1. Dywizja Pancerna została powołana do życia 25 lutego 1942 roku i odegrała kluczową rolę w otwarciu frontu zachodniego w czerwcu 1944 roku. Marsz dywizji pod dowództwem gen. Maczka prowadził przez północną Francję, Belgię i Holandię aż do bazy morskiej w Wilhelmshaven. Za swoje zasługi 1. Dywizja Pancerna została uhonorowana Wojskowym Orderem Wilhelma, najstarszym i najwyższym odznaczeniem Królestwa Niderlandów.
Obchody 80. rocznicy wyzwolenia Bredy były momentem refleksji nad przeszłością i przypomnieniem o zobowiązaniu do obrony wolności na współczesnym świecie. W dobie obecnej geopolitycznej sytuacji trzeba pamiętać o ważności solidarności i przestrzeganiu praw międzynarodowych. Wyzwolenie Europy spod jarzma nazistowskiego jest jednym z najważniejszych wydarzeń XX wieku, które powinno być na zawsze uczczone i pamiętane.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.