Świat

Solidarność z Holandią w kwestiach kluczowych: polska polityka zagraniczna wobec kraju tulipanów.

W minioną niedzielę na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym odbyły się uroczystości upamiętniające generała i żołnierzy 1. Dywizji. Wzięli w nich udział liczni ważni goście, w tym weteran tej jednostki kpt. Eugeniusz Niedzielski (ps. Nead), szef holenderskiej dyplomacji Caspar Veldkamp, ambasador RP w Królestwie Niderlandów Margareta Kassangana, szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell, jego zastępca Michał Syska oraz wnuczka gen. Maczka, Karolina Maczek-Skillen. Również przedstawiciele organizacji polonijnych, rodziny żołnierzy 1. Dywizji, delegacja z Wrocławia, miasta partnerskiego Bredy, mieszkańcy Bredy i Polacy mieszkający w Holandii wzięli udział w uroczystościach.

Podczas ceremonii na grobach żołnierzy złożono białe i czerwone kwiaty, a odegrano hymny narodowe Polski i Holandii. Burmistrz Bredy Paul Depla podziękował za wyzwolenie miasta przez 1. Dywizję Pancerną 80 lat temu i podkreślił znaczenie wolności, za którą polscy żołnierze często musieli zapłacić najwyższą cenę. Depla poinformował również, że jedna z ulic w Bredzie zostanie nazwana na cześć wyzwolenia miasta z 29 października 1944 roku.

W swoim przemówieniu szef MSZ Holandii, Caspar Veldkamp, podziękował Polakom za wyzwolenie Bredy i za ich bohaterstwo. Podkreślił również, że wolność, za którą walczyli polscy żołnierze, wymaga naszego aktywnego zaangażowania, szczególnie w obliczu obecnej sytuacji na Ukrainie. Z kolei szef polskiego MSZ Radosław Sikorski przypomniał o rosyjskiej agresji na Ukrainę i o konieczności solidarności wobec tego konfliktu.

Centralna uroczystość na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym była ostatnim punktem obchodów 80. rocznicy wyzwolenia Bredy. Nekropolia ta powstała w 1963 roku z inicjatywy społeczników lokalnych. Spoczywają na niej głównie żołnierze 1. Dywizji Pancernej, lotnicy Polskich Sił Powietrznych i spadochroniarze z 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej.

1. Dywizja Pancerna została powołana do życia 25 lutego 1942 roku i odegrała kluczową rolę w otwarciu frontu zachodniego w czerwcu 1944 roku. Marsz dywizji pod dowództwem gen. Maczka prowadził przez północną Francję, Belgię i Holandię aż do bazy morskiej w Wilhelmshaven. Za swoje zasługi 1. Dywizja Pancerna została uhonorowana Wojskowym Orderem Wilhelma, najstarszym i najwyższym odznaczeniem Królestwa Niderlandów.

Obchody 80. rocznicy wyzwolenia Bredy były momentem refleksji nad przeszłością i przypomnieniem o zobowiązaniu do obrony wolności na współczesnym świecie. W dobie obecnej geopolitycznej sytuacji trzeba pamiętać o ważności solidarności i przestrzeganiu praw międzynarodowych. Wyzwolenie Europy spod jarzma nazistowskiego jest jednym z najważniejszych wydarzeń XX wieku, które powinno być na zawsze uczczone i pamiętane.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *