
Sondaż wyborczy: Remis między PiS a PO, walka o pierwsze miejsce
W ostatnim badaniu przeprowadzonym przez CBOS, wyniki wskazują na pewne zmiany w zainteresowaniu społeczeństwa wyborami do Parlamentu Europejskiego. Według danych, 59 proc. respondentów interesuje się zbliżającymi się wyborami do PE, co oznacza nieznaczną różnicę w porównaniu z poprzednimi wyborami pięć lat temu. Jednakże, warto zauważyć, że poziom zainteresowania jest znacznie wyższy niż przed wyborami w latach 2004, 2009 i 2014.
Na pytanie o osobiste zainteresowanie wyborami, 26 proc. respondentów odpowiedziało, że zdecydowanie tak, a 33 proc. że raczej tak. Z kolei 14 proc. stwierdziło, że zdecydowanie nie jest nimi zainteresowane, a 26 proc. odpowiedziało raczej nie. Tylko 1 proc. ankietowanych nie miało zdania na temat swojego zainteresowania wyborami do PE.
Mobilizacja elektoratu jest istotnym elementem w wyborach. Z danych wynika, że 83 proc. elektoratu PiS deklaruje swój udział w wyborach, co daje im pierwsze miejsce w tej kategorii. Na drugim miejscu znajduje się elektorat Lewicy z 82 proc. deklarujących udział, a na kolejnych miejscach Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Konfederacja.
Co więcej, pytając respondentów o znaczenie wyborów do PE dla kraju, 32 proc. badanych stwierdziło, że będzie to miało bardzo duże znaczenie, a 41 proc. odpowiedziało, że duże. Dla 5 proc. ankietowanych wybory te nie będą miały praktycznie żadnego znaczenia, a dla 17 proc. będą miały raczej małe znaczenie.
Analizując wyniki ze względu na preferencje polityczne, największe znaczenie rezultatom wyborów przypisują zwolennicy Koalicji Obywatelskiej i Lewicy, a także sympatycy Prawa i Sprawiedliwości. Z kolei osoby niezamierzające uczestniczyć w wyborach nie przykładają dużej wagi do tego, kto będzie reprezentował Polskę w PE.
W kontekście poparcia, wśród osób zamierzających głosować na dane ugrupowanie, największą popularnością cieszy się Prawo i Sprawiedliwość z 29 proc. poparciem, natomiast Koalicja Obywatelska zbiera 27 proc. głosów. Na kolejnych pozycjach znajdują się Trzecia Droga, Konfederacja, Lewica oraz Bezpartyjni Samorządowcy.
Badanie zostało przeprowadzone w dniach od 20 maja do 2 czerwca 2024 roku na próbie liczącej 1038 osób. Metody zbierania danych obejmowały CAPI, CATI oraz inne metody. Wnioski z badania mogą być przydatne dla rozwoju strategii wyborczych oraz analizy preferencji społeczeństwa przed nadchodzącymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.