Gospodarka

Spadająca inflacja opóźnia obniżki rat – ekonomiści zaniepokojeni

W ostatnim posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, podjęto decyzję o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian. Główna stopa NBP utrzymała się na poziomie 5,75 proc., stopa lombardowa wynosiła 6,25 proc., stopa depozytowa – 5,25 proc., stopa redyskontowa weksli NBP – 5,80 proc., a stopa dyskontowa weksli – 5,85 proc. Rada podkreśliła, że inflacja utrzyma się powyżej celu inflacyjnego NBP, co będzie wynikiem wcześniejszego wzrostu cen energii, stawek akcyzy i usług administrowanych.

Według RPP, odmrożenie cen energii w drugiej połowie 2025 r. może przyczynić się do przedłużenia okresu utrzymywania się inflacji powyżej celu. Cel inflacyjny NBP wynosi 2,5 proc. +/- 1 pkt. proc. GUS informował natomiast, że inflacja w grudniu 2024 r. wyniosła 4,7 proc., a inflacja średnioroczna – 3,6 proc.

Rada podkreśliła, że w średnim okresie, przy obecnym poziomie stóp procentowych oraz oczekiwanym stopniowym obniżaniu się dynamiki płac, inflacja powinna powrócić do celu NBP. Jednakże czynnikiem niepewności pozostaje wpływ podwyższonej inflacji na oczekiwania i presję płacową. Dalsze decyzje RPP będą zależne od danych dotyczących inflacji i aktywności gospodarczej, a także działań w zakresie polityki fiskalnej i regulacyjnej.

Rada podkreśliła także, że będzie podejmować wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej oraz dla trwałego powrotu inflacji do celu NBP. Może także stosować interwencje na rynku walutowym. W IV kwartale 2024 r. dynamika PKB wzrosła, a na rynku pracy utrzymuje się niskie bezrobocie i wysoka liczba pracujących. Dynamika wynagrodzeń nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, a inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii rośnie głównie ze względu na wysoką dynamikę cen usług.

W największych gospodarkach rozwiniętych ostatnio wzrosła inflacja, głównie z powodu wyższej dynamiki cen energii. Podwyższona inflacja bazowa przyczyniła się do wzrostu cen usług. RPP podkreśliła, że będzie monitorować sytuację i podejmować działania w celu zapewnienia stabilności finansowej i trwałego powrotu inflacji do celu.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *