Świat

Spadek emisji CO2 w UE przyspiesza. Jakie są plany na 2030 rok?

Najnowszy raport Komisji Europejskiej donosi o rekordowym spadku emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej. Jest to największy roczny spadek od dziesięcioleci, z wyjątkiem roku 2020, kiedy pandemia Covid-19 spowodowała rekordowy spadek o 9,8 proc. W porównaniu z rokiem 1990, emisje netto są obecnie o 37 proc. niższe.

Według raportu, sektor przemysłowy, objęty unijnym systemem handlu emisjami (ETS), odnotował rekordowy spadek o 16,5 proc. Emisje w sektorze ETS są dzisiaj o ponad 47 proc. niższe niż w 2005 roku, co wskazuje na osiągnięcie planowanej redukcji o 62 proc. do roku 2030. Emisje z produkcji energii elektrycznej i ogrzewania zmniejszyły się o 24 proc., głównie ze względu na wzrost udziału odnawialnych źródeł energii.

Z drugiej strony, emisje lotnicze wzrosły o 9,5 proc. w związku z intensywniejszą mobilnością po pandemii. Dochody z handlu emisjami przyniosły zysk w wysokości 43,6 mld euro, które zostały przeznaczone m.in. na inwestycje klimatyczne. Emisje z budynków, rolnictwa i transportu spadły tylko o 2 proc., głównie z powodu skurczenia się sektora budowlanego.

Rzecznik Komisji Europejskiej podkreślił, że mimo zachęcających wyników, ostatnie klęski żywiołowe pokazują, że Unia musi bardziej zredukować emisje i naciskać na międzynarodowych partnerów. Wysoka reprezentantka UE ds. klimatu podkreśliła, że UE odpowiada obecnie za 6 proc. światowych emisji i musi działać bardziej zdecydowanie w walce ze zmianami klimatycznymi.

Zbliżająca się konferencja klimatyczna COP29 w Azerbejdżanie będzie okazją dla Unii Europejskiej, aby pokazać, że możliwe są działania w dziedzinie klimatu i jednoczesne inwestowanie w gospodarkę. Konieczne jest podjęcie bardziej ambitnych działań, ponieważ zmiana klimatu jest coraz bardziej widoczna w postaci powodzi, pożarów i gwałtownego ocieplenia się temperatur. Unia Europejska musi być liderem w tej dziedzinie i motywować innych do podjęcia konkretnych działań na rzecz ochrony klimatu.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *