Spadek inflacji spowalnia, co oznacza kolejne bolesne raty w najbliższej przyszłości.
Na ostatnim posiedzeniu, które odbyło się w czwartek, Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian. Główna stopa NBP została utrzymana na poziomie 5,75 proc., stopa lombardowa wynosi 6,25 proc. w skali rocznej, stopa depozytowa utrzymała się na poziomie 5,25 proc., a stopa redyskontowa weksli NBP oraz stopa dyskontowa weksli wynoszą odpowiednio 5,80 proc. i 5,85 proc. w skali rocznej.
W komunikacie opublikowanym po posiedzeniu RPP czytamy, że inflacja w najbliższych kwartałach utrzyma się wyraźnie powyżej celu inflacyjnego NBP. Przyczyną tego będą efekty wcześniejszego wzrostu cen energii, a także podwyżki akcyzy i cen usług administrowanych. Prognozowane odmrożenie cen energii w drugiej połowie 2025 roku może jeszcze bardziej przedłużyć okres wzrostu inflacji powyżej celu inflacyjnego.
Cel inflacyjny NBP wynosi 2,5 proc. +/- 1 pkt. proc. Według danych GUS, inflacja w grudniu zeszłego roku wyniosła 4,7 proc., a inflacja średnioroczna oscyluje wokół poziomu 3,6 proc. Rada oczekuje, że dla obecnego poziomu stóp procentowych oraz spadającej dynamiki płac, inflacja w średnim okresie powinna powrócić do celu NBP.
Rada Polityki Pieniężnej nadal obserwuje niepewność związana z wpływem podwyższonej inflacji na oczekiwania inflacyjne i presję płacową. Decyzje dotyczące ewentualnej obniżki stóp procentowych będą zależne od napływających danych dotyczących perspektyw inflacji oraz aktywności gospodarczej. NBP deklaruje, że podejmie wszelkie niezbędne działania, aby zapewnić stabilność makroekonomiczną i finansową oraz trwały powrót inflacji do celu inflacyjnego NBP w średnim okresie.
RPP zauważyła, że dynamika PKB wzrosła w Polsce w czwartym kwartale zeszłego roku. Mimo to, na rynku pracy nadal utrzymuje się niskie bezrobocie i wysoka liczba pracujących. Dynamika wynagrodzeń pozostaje na wysokim poziomie, a inflacja, pomimo wyłączenia cen żywności i energii, utrzymuje się na podwyższonym poziomie głównie ze względu na wysoką dynamikę cen usług.
W ostatnich miesiącach zaobserwowano wzrost inflacji w największych gospodarkach rozwiniętych, co jest związane głównie z podwyższoną dynamiką cen energii. Rada Polityki Pieniężnej podkreśliła także, że inflacja bazowa utrzymuje się na podwyższonym poziomie, co wynika z wyższej dynamiki cen usług. W kontekście tych danych, NBP może zająć się interwencjami na rynku walutowym, aby zapewnić stabilną sytuację makroekonomiczną i finansową.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.