Spadek zysku w 2024 roku spowodowany utratą wartości aktywów trwałych
Wyniki przeprowadzonych testów wskazały na stratę bilansowej wartości wybranych aktywów trwałych w segmencie Energetyki Konwencjonalnej w wysokości około 7,5 mld złotych. Ta obniżka wartości aktywów trwałych miała istotny wpływ na wynik finansowy Grupy Kapitałowej PGE za rok 2024.
W związku z powyższym, w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Kapitałowej PGE za 2024 r. zostaną uwzględnione odpowiednie korekty aktualizujące wartość rzeczowych aktywów trwałych. Obniżony wynik wartości wybranych aktywów trwałych będzie miał negatywny wpływ na wynik brutto Grupy Kapitałowej PGE za 2024 rok, zmniejszając go o około 7,5 mld złotych.
Należy jednak podkreślić, że powyższe liczby są szacunkowe i mogą ulec zmianie. Ostateczna wartość odpisu zostanie przedstawiona w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Kapitałowej za 2024 r., które będzie poddane audytowi przez biegłego rewidenta.
Ponadto, PGE wraz ze spółką ZE PAK ogłosiły podpisanie niewiążącego porozumienia w sprawie potencjalnego nabycia udziałów w spółce PAK CCGT oraz akcji w spółce PGE PAK Energia Jądrowa. Porozumienie daje PGE wyłączność na negocjacje do 30 czerwca 2025 r. dotyczące nabycia udziałów i akcji. Transakcja mogłaby obejmować 100 proc. udziałów w spółce PAK CCGT oraz akcji PAK Energia Jądrowa, której obecnie PGE i ZE PAK posiadają po równo 50 proc. akcji.
Warto zauważyć, że podpisane w czwartek porozumienie nie zobowiązuje stron do finalizacji transakcji. PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym dostawcą energii elektrycznej i ciepła w Polsce, a 61 proc. jej akcji należy do Skarbu Państwa. Z kolei ZE PAK to koncern energetyczny kontrolowany przez Zygmunta Solorza, który eksploatuje ostatnią odkrywkę węgla brunatnego we Wschodniej Wielkopolsce oraz ostatni blok zasilany tym paliwem w Elektrowni.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.