
Specjalny zespół śledczych ma zbadać, czy Hermes miał wpływ na wybory
Zespół śledczych w Prokuraturze Regionalnej w Rzeszowie pod przewodnictwem Prokuratora Krajowego Dariusza Korneluka rozpoczął śledztwo w sprawie rzekomego nadużycia uprawnień i zaniedbania obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych związanych z zakupem i użytkowaniem oprogramowania Hermes przez Prokuraturę Krajową w latach 2020-2023. Dochodzenie to ma na celu wyjaśnienie, czy w wyniku tych działań doszło do powstania szkody majątkowej dla Skarbu Państwa o znacznych rozmiarach.
W skład zespołu śledczego weszło czterech doświadczonych prokuratorów, a nad całością dochodzenia czuwa wiceszef jednostki prokur. Damian Mirecki. Prok. Przemysław Nowak, rzecznik Prokuratury Krajowej, podkreślił, że postępowanie ma na celu rzetelne i dogłębne zbadanie wszystkich aspektów związanych z nabyciem i wykorzystaniem oprogramowania Hermes przez Prokuraturę Krajową.
Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstw w tej sprawie zostało skierowane do prokuratury przez Najwyższą Izbę Kontroli, która wyraziła negatywną opinię na temat procesu nabycia systemu Hermes. Izba wskazała na niedopełnienie obowiązku przeprowadzenia stosownych analiz przed zakupem oraz utajnienie dokumentu księgowego przed kontrolerami NIK w trakcie kontroli budżetowej w 2023 roku.
Śledztwo rozpoczęte przez Prokuraturę Regionalną w Rzeszowie ma na celu ustalenie wszystkich okoliczności związanych z zakupem oprogramowania Hermes w listopadzie 2020 roku za kwotę 15,56 mln zł. Oprogramowanie to miało pomagać w analizie danych z otwartych źródeł internetowych i wspomagać procesy analizy kryminalnej. W trakcie użytkowania oprogramowania wykonano 398 analiz kryminalnych.
Warto zaznaczyć, że oprogramowanie Hermes zostało wykorzystane między innymi do przygotowania analizy dotyczącej protestów wyborczych związanych z październikowymi wyborami parlamentarnymi. Pomimo tego, wyniki tej analizy nie zostały ostatecznie wykorzystane w postępowaniu przed Izbą Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN w kontekście ważności tych wyborów.
Producentem i dostawcą programu Hermes jest izraelska firma NSO Group Technologies Ltd., która jest również znanym producentem oprogramowania szpiegowskiego Pegasus. Śledztwo w sprawie oprogramowania Hermes ma na celu wyjaśnienie wszystkich wątpliwości i ustalenie ewentualnych nieprawidłowości związanych z tym zakupem przez Prokuraturę Krajową.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.