
Spotkanie rosyjskiej opozycji w Warszawie: o czym dyskutowano?
Kongres Deputowanych Ludowych to organizacja zrzeszająca różne środowiska sprzeciwiające się polityce Władimira Putina. Jej celem jest wypracowanie strategii dla przyszłej Rosji po upadku reżimu oraz ustanowienie tymczasowych instytucji na okres przejściowy. Pierwsza sesja plenarna odbyła się w listopadzie 2022 roku w Jabłonnie pod Warszawą, a od tego czasu Kongres regularnie spotyka się, aby przyjmować dokumenty mające określić przyszłą władzę w Rosji.
Podczas piątej sesji Kongresu, rozpoczętej w Warszawie, zwrócono uwagę na współpracę opozycjonistów z Ukrainą. Współpracują oni na różnych szczeblach, dokumentując uzurpację władzy przez Putina od 1999 roku i koordynując działania partyzantów w Rosji. Kluczowymi partnerami międzynarodowymi Kongresu są Polska, USA, Kanada i Niemcy. Planuje się także utworzenie wspólnych grup roboczych z parlamentami polskim, amerykańskim i europejskim.
W trakcie sesji nie wszystkie stanowiska delegatów były zgodne co do optymalnej strategii działań opozycyjnych. Jedni opowiadali się za wypracowaniem konkretnych haseł socjalnych, inni za wspieraniem Ukrainy i dążeniem do rozpadu Rosji. Wartość wsparcia dla rosyjskiej opozycji podkreślił także wicemarszałek Senatu Michał Kamiński, nazywając je długiem moralnym Polaków i Europejczyków.
Walki między siłami reżimu Putina a rosyjskimi formacjami ochotniczymi podporządkowanymi władzom w Kijowie trwają od 12 marca. Partyzanci ogłaszali kontrolę nad miejscowościami w regionach kurskim i biełgorodzkim. Według niezależnego rosyjskiego kanału Możem Objasnit’, w ciągu tygodnia walk zginęło 16 osób, a 98 zostało rannych.
Kongres Deputowanych Ludowych intensywnie działa na rzecz przyszłej Rosji, angażując się w dokumentowanie działań reżimu Putina, współpracę z Ukrainą oraz budowanie partnerstw międzynarodowych. Jego działania mają na celu przygotowanie Rosji do zmian po upadku obecnego reżimu i stworzenie podstaw demokratycznej władzy w kraju.