Starożytny miecz odkryty na Podkarpaciu pochodzący sprzed trzech tysięcy lat.
Miecz z epoki brązu, znaleziony przez sanockich archeologów, jest obecnie przedmiotem intensywnych badań i analiz. Znaleziono go w czterech częściach, ale brakuje jeszcze dwóch elementów, które mogą być kluczowe dla odtworzenia pełnego obrazu tej precyzyjnie wykonanej broni. Miecz ma około 40 cm długości, chociaż w przeszłości jego długość mogła wynosić około 60 cm.
To niezwykłe znalezisko stanowi pierwszy tego typu miecz odkryty na terenie Polski. Jest to tzw. typ ragaj, który był głównie spotykany na obszarze Słowacji i Węgier. Dr Piotr Kotowicz, kustosz Muzeum Historycznego w Sanoku, zauważył, że miecz ten datowany jest na około 1300-1100 lat p.n.e. Istnieje możliwość, że jego pierwotny właściciel mógł pochodzić z terenów południowych, przemierzających Karpaty w poszukiwaniu soli. Prawdopodobnie miecz pochodził z ludów należących do kultury Gawa.
Znalezienie tego miecza to zasługa pana Krzysztofa Mindury z Woli Sękowej, który wraz ze swoją grupą poszukiwaczy zauważył go nad Wisłokiem w okolicach Zarszyna. Pomimo tego, że poszukiwali oni artefaktów z okresów I i II wojny światowej, trafili na niezwykłe znalezisko z epoki brązu.
Pan Krzysztof jest saperem z zamiłowaniem do kolekcjonowania militariów i pamiątek historycznych. W swojej rodzinnej miejscowości stworzył muzeum, w którym zgromadził wiele eksponatów z czasów wojen światowych. Jego pasja i determinacja sprawiły, że miecz z epoki brązu znalazł się w rękach archeologów, którzy teraz poddają go szczegółowej analizie.
Miecz trafi w końcu do Muzeum Historycznego w Sanoku, gdzie zostanie odpowiednio skonserwowany i opisany. To nie tylko bezcenny skarb historyczny, ale także ważne znalezisko archeologiczne, które pozwoli lepiej zrozumieć przeszłość naszego regionu i historię ludzi zamieszkujących te tereny tysiące lat temu. Dzięki determinacji i zainteresowaniu pana Krzysztofa Mindury oraz jego grupy poszukiwaczy, historie takie jak ta nie zapadną w zapomnienie.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.