Świat

Statek przerwał bałtycki kabel z podejrzanym sprzętem szpiegowskim

Zatrzymany przez Fińczyków tankowiec Eagle S miał być wcześniej rzekomo zaangażowany w działalność szpiegowską. Według informacji od serwisu Lloyd’s List, na pokładzie tego tankowca oraz innego statku z tzw. floty cieni – Swiftsea Rider, umieszczono sprzęt podsłuchowy w celu monitorowania działań marynarki wojennej i samolotów NATO.

Nieujawnione źródło przekazało co najmniej 60 poufnych dokumentów dotyczących Eagle S, w tym raport z kontroli, w którym opisano wiele niedociągnięć w zakresie bezpieczeństwa, które zostały odkryte podczas inspekcji przeprowadzonej podczas postoju na duńskich wodach. Informacje te zostały dostarczone Lloyd’s List przez niezidentyfikowane źródło w czerwcu.

Według tego samego źródła, na pokładzie Eagle S zidentyfikowano nieupoważnioną osobę, która nie była członkiem załogi. Ponadto, na tankowcu przewożono sprzęt do podsłuchu i nagrywania w „ogromnych przenośnych walizkach” wraz z wieloma laptopami z klawiaturami do języków tureckiego i rosyjskiego. Sprzęt ten miał być przechowywany na mostku lub na tzw. „wyspie małp”, najwyższym miejscu na statku.

Urządzenia nadawczo-odbiorcze na Eagle S miały być używane do nagrywania wszystkich częstotliwości radiowych, a po dotarciu do Rosji zostały rozładowane w celu analizy. Ponadto, tankowiec miał rzekomo zrzucić „urządzenia typu sensorycznego” w kanale La Manche podczas tranzytu.

W związku z zaistniałą sytuacją na Bałtyku, fińskie służby zatrzymały ponad 20 członków załogi, którzy są obywatelami Gruzji i Indii. Komisarz Sami Paila, który kieruje śledztwem, poinformował, że część z nich ma status osób podejrzanych, a przesłuchania personelu są nadal prowadzone. Całość procedury jest opisana jako wymagająca i czasochłonna.

Do incydentu doszło w momencie awarii estońsko-fińskiej linii energetycznej EstLink 2 w Boże Narodzenie w południe. Fińskie służby zatrzymały tankowiec Eagle S tego samego dnia wieczorem i odprowadziły go w stronę południowego wybrzeża Finlandii. Sytuacja ta budzi wiele kontrowersji i wzbudza dużą uwagę mediów oraz społeczności międzynarodowej.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *