
Światowi liderzy pożegnali papieża Franciszka – jego dziedzictwo zostanie niezatarte
Europa i świat opłakuje odejście Papieża Franciszka – takie emocje wywołuje śmierć Ojca Świętego wśród polityków i przywódców różnych państw. Szefowa Parlamentu Europejskiego, Metsola, podkreśliła zaraźliwy uśmiech Franciszka, który zdobył serca milionów ludzi na całym świecie. Ursula von der Leyen zaś zauważyła, że dziedzictwo papieża będzie nadal prowadzić nas w kierunku sprawiedliwego, pokojowego i współczującego świata.
Również politycy z różnych części świata przyłączyli się do kondolencji i wspomnień o Papieżu. Giorgia Meloni, premier Włoch, opisała zmarłego papieża jako wielkiego człowieka i pasterza, którego rady i nauki były zawsze obecne w jej życiu. Prezydent Izraela, Icchak Hercog, podkreślił głęboką wiarę i bezgraniczne współczucie Franciszka, który zawsze stawał po stronie najsłabszych.
Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, podziękował papieżowi za modlitwy o pokój w Ukrainie i za opiekę nad Ukraińcami. Król Wielkiej Brytanii, Karol III, określił śmierć Franciszka jako stratę dla całej ludzkości i podkreślił jego determinację w służbie Kościołowi.
Politycy polscy również składają hołd zmarłemu papieżowi. Prezydent Andrzej Duda, premier Donald Tusk, oraz marszałek Sejmu Szymon Hołownia, wspominają Franciszka jako człowieka ciepłego, skromnego i wrażliwego, który był apostołem Miłosierdzia i otwierał Kościół na nowe czasy.
Śmierć Papieża Franciszka dotknęła także polityków z USA – wiceprezydent J.D. Vance oraz były prezydent Donald Trump wspominają jego pokorę i oddanie najsłabszym. Światowa polityka z jednością opłakuje odejście Ojca Świętego, który pozostawił piękne dziedzictwo i będzie wspominany z szacunkiem i miłością przez miliony ludzi na całym świecie.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.