Po godzinach

Święty Mikołaj i jego strażnicy – gwarancja bezpieczeństwa.

W grudniu 1955 roku w centrali wojskowej zadźwięczał specjalny zastrzeżony telefon, przeznaczony wyłącznie do użytku w nagłych wypadkach. Numer ten działał zaledwie od roku i miał służyć do alarmowania w razie ataków na Amerykę Północną.

Do słuchawki tego telefonu podniesioną została przez pułkownika lotnictwa Harry’ego Shoupa. W słuchawce czerwonego telefonu usłyszał kilkulatkę, który chciał przekazać swoją listę prezentów, jakie chciałby dostać na święta Bożego Narodzenia. Shoup początkowo uznał telefon za żart i zareagował szorstko, jednak gdy usłyszał płacz dziecka, zmienił ton i zaczął rozmawiać w bardziej przyjazny sposób.

Okazało się, że lokalna gazeta opublikowała reklamę sklepu, zachęcającego dzieci do kontaktu telefonicznego ze św. Mikołajem. Z powodu błędu zecera, numer telefonu do pracowni elfów na biegunie północnym okazał się być tajnym numerem alarmowym Pentagonu.

Po tym incydencie telefon zaczął dzwonić non-stop. Shoup postanowił odkomenderować dwóch lotników do udawania św. Mikołaja i odpowiedzi na telefon. Powstała nowa świecka tradycja, którą Shoup postanowił wykorzystać do celów PR.

W centrum dowodzenia pojawiła się tablica ze zaznaczoną trasą samolotów, na której dodano również sanie ciągnięte przez renifery. Shoup postanowił nie usuwać tego z tablicy, co przyczyniło się do rozwoju kultu bożonarodzeniowego w ramach armii.

Tradycja „śledzenia” trasy św. Mikołaja przez NORAD zaczęła rozwijać się i stała się corocznym wydarzeniem. NORAD wydaje specjalny komunikat informujący o lokalizacji sanek św. Mikołaja, a wolontariusze odpowiadają na setki tysięcy telefonów od dzieci. Harry Shoup był dumny z faktu, że przyczynił się do rozwoju tej tradycji i przechowywał listy od dzieci jako swoją najcenniejszą pamiątkę.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *