Szef NATO chwali Trumpa za trafność wielu decyzji.
W wywiadzie dla dziennika „Dagbladet” opublikowanym w poniedziałek były szef NATO wyraził swoje obawy dotyczące nadchodzących miesięcy niepewności. Jens Stoltenberg przyznał, że niepokoi go m.in. niejasna polityka nowego prezydenta USA w sprawie pomocy dla Ukrainy oraz kontynuacji procesów pokojowych na Bliskim Wschodzie. Mimo to, Stoltenberg przyznał, że w niektórych kwestiach, pomimo swoich różnic z Donaldem Trumpem, po czasie musi przyznać, że był on w niektórych sprawach słuszny.
„Donald Trump słusznie zauważył, że Europa powinna zwiększyć wydatki na obronność. Miał rację, mówiąc o zagrożeniu, jakim jest nadmierne uzależnienie krajów europejskich od rosyjskiego gazu. Poprawnie ocenił również, że wzrost potencjału Chin stanowi zagrożenie dla światowego bezpieczeństwa. Co więcej, za jego prezydentury Ukraina otrzymała wsparcie wojskowe od USA po raz pierwszy” – powiedział Stoltenberg.
W związku z inauguracją nowego prezydenta USA, do ceremonii zostali zaproszeni także prawicowi populiści z norweskiej Partii Postępu (FrP). Wśród nich znalazł się były minister i obecny lobbysta Ketil Solvik-Olsen.
Solvik-Olsen był zaangażowany w kampanię wyborczą obu kandydatów i budował relacje z przedstawicielami nowej administracji USA. W rozmowie z „Jaerbladet” przyznał, że emocjonalna postawa Trumpa może być pozorem i nie należy traktować jej z niepokojem.
„Obserwujemy zaostrzenie się rywalizacji między USA a Chinami. Celem Trumpa jest zmniejszenie zależności Ameryki od Pekinu, ponieważ dominująca pozycja Chin może zakłócić równowagę światową” – powiedział Solvik-Olsen.
Partia FrP, związana z Solvik-Olsenem, jest uważana za antyimigrancką i populistyczną. Obecnie cieszy się poparciem ponad 25 proc. Norwegów i po raz pierwszy w historii ma szansę na zwycięstwo w wrześniowych wyborach do parlamentu. Istnieje wyraźne porównanie między liderką FrP, Sylvi Listhaug, a Donaldem Trumpem, którzy obaj reprezentują podobne poglądy i style polityczne. To wszystko sprawia, że przyszłość polityczna w Norwegii wydaje się niezwykle interesująca i niewiadoma.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.