Polityka

Szwecja zaostrza przepisy dotyczące odebrania migrantom obywatelstwa za przestępstwa

Szwecja, kraj uznawany za jedno z najbardziej przyjaznych migrantom miejsc w Unii Europejskiej, stoi obecnie przed poważnymi wyzwaniami związanymi z bezpieczeństwem wewnętrznym. Trzy główne zagrożenia, z którymi boryka się ten kraj, to przemoc wynikająca z ekstremizmu, wroga postawa wobec Szwecji oraz systemowa, zorganizowana przestępczość.

Minister sprawiedliwości Gunnar Strömmer podkreślił konieczność podjęcia działań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa kraju. Rząd szwedzki planuje wprowadzić zmiany, które umożliwią pozbawienie szwedzkiego obywatelstwa osób skazanych za przestępstwa takie jak szpiegostwo czy zdrada stanu. Ponadto, osoby posiadające podwójne obywatelstwo mogą stracić szwedzkie obywatelstwo, jeśli uzyskały je dzięki łapówce lub podaniu fałszywych informacji w zgłoszeniu.

Aby wprowadzić te zmiany, konieczna będzie zmiana konstytucji, gdyż obecnie ustawa zasadnicza Szwecji nie przewiduje możliwości cofnięcia obywatelstwa. Propozycje te zostały przedstawione przez komisję międzypartyjną i zostaną poddane pod głosowanie w parlamencie w nadchodzącym roku, a ich wejście w życie planowane jest na czerwiec 2026 roku.

W ostatnich latach Szwecja zauważalnie zmieniła swoje podejście do migracji. W 2016 roku, w trakcie narastającego kryzysu migracyjnego, przyznano tam ponad 86 tys. zezwoleń na pobyt osobom ubiegającym się o azyl i ich krewnym. Jednak w zeszłym roku liczba ta spadła do rekordowo niskiego poziomu 6250.

Minister ds. migracji Johan Forssell poinformował, że w ubiegłym roku około 600 osób ubiegało się o obywatelstwo szwedzkie, jednak władze uznały ich za zagrożenie dla bezpieczeństwa. Szwecja zatem zmierza w kierunku bardziej restrykcyjnej polityki migracyjnej, mającej na celu zapewnienie bezpieczeństwa i stabilności kraju w obliczu rosnących wyzwań związanych z przestępczością i ekstremizmem.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *