Tajemniczy badacz odnalazł skarb na terenie Pomorza
Odważna kradzież skarbu z Gryfina?
Dorota Kozłowska, kustosz Działu Archeologii Muzeum Narodowego w Szczecinie, opisała przełomowe odkrycie skarbu składającego się z 85 elementów, znalezionego pod siedzibą stowarzyszenia zajmującego się historią ziemi gryfińskiej. Skarb ten, liczący 66 przedmiotów, został wrzucony do naczynia glinianego, które nie zostało do tej pory odnalezione.
W skład skarbu wchodzi wiele unikatowych przedmiotów, takich jak zapinka złożona z kolistych obręczy ozdobionych niewielkimi kopułkami wykonanymi z bardzo cienkiej blaszki. Jest to prawdziwy majstersztyk techniczny, który zdumiewa swoją precyzją i pięknem wykonania. Oprócz tego, w skarbie znaleziono również szpilę oraz siekierkę pochodzącą z rejonów alpejskich, co stanowi unikatowe znalezisko w skali kraju.
Kozłowska podkreśliła wartość naukową tego znaleziska, które datowane jest na późny okres epoki brązu, czyli około 950-780/740 p.n.e. Skarb ten zapewne został zgromadzony przez ludzi sprzed 3 tysięcy lat, co świadczy o ich niesamowitych umiejętnościach rzemieślniczych i technicznych.
Niestety, odkrycie to zostało dokonane w wyniku nielegalnych poszukiwań, bez zgody i zezwoleń. Znajdca nielegalnie rozbił naczynie w poszukiwaniu elementów metalowych, niszcząc cenny zabytek archeologiczny. Za takie działania grozi mu kara pozbawienia wolności do 8 lat.
Mimo to, skarb trafił do Muzeum Narodowego w Szczecinie, gdzie zostanie poddany dalszym badaniom. Po zakończeniu badań, skarb będzie prezentowany na wystawie, aby przyciągnąć uwagę i zachwycić zwiedzających historią i techniką wykonania tych unikatowych przedmiotów sprzed tysięcy lat.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.