Archeologia

Tajemniczy badacz odnalazł skarb na terenie Pomorza

Odważna kradzież skarbu z Gryfina?

Dorota Kozłowska, kustosz Działu Archeologii Muzeum Narodowego w Szczecinie, opisała przełomowe odkrycie skarbu składającego się z 85 elementów, znalezionego pod siedzibą stowarzyszenia zajmującego się historią ziemi gryfińskiej. Skarb ten, liczący 66 przedmiotów, został wrzucony do naczynia glinianego, które nie zostało do tej pory odnalezione.

W skład skarbu wchodzi wiele unikatowych przedmiotów, takich jak zapinka złożona z kolistych obręczy ozdobionych niewielkimi kopułkami wykonanymi z bardzo cienkiej blaszki. Jest to prawdziwy majstersztyk techniczny, który zdumiewa swoją precyzją i pięknem wykonania. Oprócz tego, w skarbie znaleziono również szpilę oraz siekierkę pochodzącą z rejonów alpejskich, co stanowi unikatowe znalezisko w skali kraju.

Kozłowska podkreśliła wartość naukową tego znaleziska, które datowane jest na późny okres epoki brązu, czyli około 950-780/740 p.n.e. Skarb ten zapewne został zgromadzony przez ludzi sprzed 3 tysięcy lat, co świadczy o ich niesamowitych umiejętnościach rzemieślniczych i technicznych.

Niestety, odkrycie to zostało dokonane w wyniku nielegalnych poszukiwań, bez zgody i zezwoleń. Znajdca nielegalnie rozbił naczynie w poszukiwaniu elementów metalowych, niszcząc cenny zabytek archeologiczny. Za takie działania grozi mu kara pozbawienia wolności do 8 lat.

Mimo to, skarb trafił do Muzeum Narodowego w Szczecinie, gdzie zostanie poddany dalszym badaniom. Po zakończeniu badań, skarb będzie prezentowany na wystawie, aby przyciągnąć uwagę i zachwycić zwiedzających historią i techniką wykonania tych unikatowych przedmiotów sprzed tysięcy lat.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *