Świat

Trasa z Tbilisi do Zaporoża: Opowieść o wojennych szlakach Ukrainy i Gruzji

Mariam wsiadła do FlixBusa na lotnisku w Warszawie, nieśmiała i podekscytowana spotkaniem z ojcem po trzech latach rozłąki. Ojciec opuścił dom w lutym 2022 roku, aby walczyć w Ukrainie za Ukrainę i Gruzję, przeciwko Rosji. To nie był jego pierwszy udział w wojnie przeciwko Rosji – wcześniej walczył w Abchazji i Gruzji. Mariam przekroczyła Dniepr i dotarła do frontowego Zaporoża, gdzie alarmy wyją niemal non-stop, a bombardowania rosyjskich myśliwców sprawiają, że ludzie giną na ulicach.

9 stycznia bomby zrzucone z rosyjskich myśliwców zabiły trzynaście osób i raniły sto dziesięć. Mariam musiała opuścić Zaporoże kilka dni wcześniej, ale dzięki ojcu mogła zobaczyć miejsca, gdzie stacjonuje i walczy. Wraz z ojcem odwiedziła także poligon i bazę, gdzie spotkała jego grupę żołnierzy.

Tymczasem w Gruzji trwają masowe demonstracje przeciwko działaniom partii rządzącej, która zawiesiła negocjacje w sprawie przystąpienia kraju do Unii Europejskiej. Opozycja domaga się nowych wyborów i broni demokracji w obliczu narastającej presji ze strony Rosji. Ojciec Mariam, Akaki Berianidze, ochotnik walczący w Ukrainie, opowiada córce o swoich doświadczeniach z wojen na Kaukazie i dzieli się swoją wiarą w zwycięstwo Ukrainy.

Historia rodzinna Mariam i jej ojca jest pełna dramatu i cierpienia. Ojciec opowiada o morderstwach, torturach i gwałtach, których doświadczyli Gruzini w Abchazji podczas wojny. Przypomina o utraconych rajach nad Morzem Czarnym i o ludobójstwie, jakie miało tam miejsce.

Akaki Berianidze wspomina także o wojnie w Gruzji w 2008 roku, kiedy brał aktywny udział w działaniach bojowych na południowym zachodzie kraju. Ta krótka, ale intensywna wojna odcisnęła piętno na jego życiu i życiu jego rodziny.

Dla Mariam wizyta w Ukrainie była okazją nie tylko do spotkania ojca, ale także do poznania historii jego walk i doświadczeń. Czuła dumę z jego odwagi i determinacji w walce przeciwko Rosji. Mimo trudnych warunków i niebezpieczeństw, które jej towarzyszyły, wróciła do Gruzji z nowymi doświadczeniami i perspektywą na przyszłość.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *