
„Trzaskowski zawsze witany w stolicy USA”
Była ambasador USA podkreśliła, że nie ma pełnej jasności co do planów, jakie ma prezydent elekt wobec niej. Stwierdziła, że decyzje w sprawie nadchodzącej kadencji podejmuje prezydent USA, który obecnie skupia się na formowaniu swojego gabinetu. Mimo tego, w rozmowie z mediami, ambasador nie wykluczyła możliwości objęcia przez siebie roli w administracji Trumpa, jeśli taka propozycja padnie.
Mosbacher podkreśliła, że Polska, wydając 4 proc. PKB na obronność, jest jednym z bliskich sojuszników USA. Doceniła także przywódczą rolę Polski w NATO, nazywając ją krajem idącym na przedzie. Zdaniem byłej ambasador, relacje między USA a Polską są silne, a kwestie obronności odgrywają w nich istotną rolę.
W kontekście Inicjatywy Trójmorza, Mosbacher zaznaczyła, że prezydent Trump docenia i będzie nadal wspierał tę inicjatywę. Podkreśliła, że Trójmorze stanowi potężny impuls dla inwestycji bezpośrednich w regionie. Ambasador nie szczędziła też słów uznania dla polskich wydatków na obronność, wskazując Polskę jako lidera w NATO.
W kwestii ewentualnego zwycięstwa Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich, Mosbacher zapewniła, że byłby on zawsze mile widziany w Waszyngtonie. Podkreśliła, że Trzaskowski potrafi budować relacje zarówno z Republikanami, jak i Demokratami. Dysponuje także przyjacielskimi stosunkami z prezydentem Trumpem.
Jeśli chodzi o Ukrainę, ambasador Mosbacher nie posiadała pełnej wiedzy na temat polityki Trumpa wobec tego kraju, ale zaznaczyła, że prezydent zawsze dąży do zakończenia konfliktu. Podkreśliła również, że Trump nie prosi nikogo na Ukrainie o poddanie się i szuka rozwiązania, które będzie korzystne dla obu stron.
W kontekście relacji z Rosją, Mosbacher podkreśliła, że należy szukać sposobów współistnienia w pokoju nawet z przeciwnikami. Zdaniem ambasador, prezydent Trump potrafi znaleźć dobre porozumienia, w których obie strony odnoszą korzyści. Putinowi zależy na wyjściu z konfliktu, jednak brakuje woli do rozmów i negocjacji ze strony innych państw.
Podsumowując, Mosbacher wyraziła przekonanie, że Polska jest liderem w polityce europejskiej i NATO, a współpraca z USA będzie się rozwijać. Wskazała także na konieczność znalezienia trwałego rozwiązania konfliktów, tak aby obie strony mogły odnieść korzyści i zapewnić pokojowe współistnienie.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.