Prawo

TSUE wydał ważny wyrok ułatwiający obniżenie odsetek kredytu.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) ogłosił w czwartek, że informacje dotyczące wyliczenia RRSO muszą być jasno i precyzyjnie wskazane w umowie kredytowej. Decyzja ta ma na celu zapewnienie konsumentom możliwości sprawdzenia poprawności obliczenia RRSO przez bank i ewentualne dochodzenie swoich praw, w tym prawa do odstąpienia od umowy.

TSUE podkreślił, że ze względu na skomplikowany charakter założeń wykorzystywanych do obliczenia RRSO, konieczne jest wskazanie ich w sposób czytelny i zrozumiały dla konsumenta. Adwokat Karolina Pilawska z firmy Pilawska Zorski Adwokaci zauważyła, że decyzja TSUE wyznacza nowe standardy dotyczące obliczania RRSO i nakłada na banki oraz instytucje finansowe obowiązek transparentności w tej kwestii.

Pilawska zwróciła także uwagę na to, że w przypadku braku klarownych informacji dotyczących obliczenia RRSO, konsument może domagać się zwolnienia z obowiązku spłaty odsetek i opłat, ograniczając się do spłaty jedynie kapitału. Wyrok TSUE może mieć wpływ na liczne sprawy sądowe w Polsce, gdzie kredytobiorcy walczą o swoje prawa.

Adwokat podkreśliła, że wyrok TSUE będzie ważnym narzędziem dla polskich sądów, które coraz częściej zajmują się sprawami dotyczącymi kredytów konsumenckich. Dzięki wskazówkom TSUE, sędziowie mogą lepiej chronić interesy konsumentów i zapobiegać nadużyciom ze strony instytucji finansowych.

Pilawska zaakcentowała znaczenie RRSO jako kluczowego wskaźnika całkowitego kosztu kredytu czy pożyczki, który umożliwia konsumentom porównanie ofert różnych instytucji finansowych. RRSO uwzględnia nie tylko odsetki, ale także wszystkie pozostałe opłaty związane z kredytem, takie jak prowizje czy ubezpieczenia.

W praktyce często spotyka się umowy kredytowe, które albo nie zawierają informacji na temat obliczeń RRSO, albo robią to w sposób niejasny, co sprawia trudności konsumentom w zrozumieniu rzeczywistego oprocentowania kredytu. Decyzja TSUE ma na celu chronić konsumentów przed niewłaściwymi praktykami ze strony instytucji finansowych.

Trybunał Sprawiedliwości UE podjął tę decyzję po zwróceniu się do niego przez słowacki sąd krajowy w sprawie dwóch konsumentów, którzy zawarli umowę kredytową z bankiem. TSUE stwierdził, że umowa o kredyt nie musi zawierać dokładnego okresu jej obowiązywania, jeśli konsument jest w stanie łatwo i pewnie określić ten okres na podstawie treści umowy.

Wnioski z wyroku TSUE są istotne dla ochrony interesów konsumentów i zapobiegania nieuczciwym praktykom w sektorze finansowym. Transparentność i przejrzystość w obliczaniu RRSO są kluczowe dla zapewnienia uczciwych warunków kredytowania oraz ochrony praw konsumentów.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *