UE planuje wprowadzenie surowszych przepisów dotyczących prania pieniędzy. Czy kluby piłkarskie zostaną dotknięte?
Nowe przepisy dotyczące kontroli tożsamości klientów w instytucjach finansowych i handlu nieruchomościami stawiają na refleksję i działanie. Wkrótce będą one miały obowiązek zgłaszania wszelkich podejrzanych działań organom państwowym w poszczególnych krajach członkowskich.
W związku z tym, w stolicy Niemiec, Berlinie, planowane jest utworzenie Biura ds. Zwalczania Prania Pieniędzy i Finansowania Terroryzmu (BZP). Do jego zadań będzie należało bezpośrednie nadzorowanie działalności najbardziej ryzykownych instytucji finansowych, interweniowanie w przypadku ewentualnych nieprawidłowości w monitoringu oraz pełnienie roli centralnego punktu kontaktowego dla organów nadzorczych, a także mediacja w sporach między nimi. Ważnym elementem nowych regulacji będzie również zwiększenie uprawnień organów państwowych w zakresie analizy i wykrywania przypadków prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu, a także zawieszania podejrzanych transakcji.
Od 2029 roku, także kluby piłkarskie profesjonalnej ligi będą zobligowane do weryfikacji tożsamości swoich klientów, szczególnie w przypadku transakcji o dużych wartościach, zawieranych z inwestorami czy sponsorami, w tym reklamodawcami. Będą musiały monitorować wszelkie podejrzane transakcje i zgłaszać je odpowiednim organom państwowym.
Przepisy te muszą zostać jeszcze formalnie zatwierdzone przez Radę Unii Europejskiej, zanim zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE. Wprowadzenie nowych regulacji ma na celu zwiększenie kontroli i zapobieganie przestępczości finansowej oraz finansowaniu terroryzmu, co przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa i stabilności rynków finansowych.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.