HistoriaPolitykaPolskaWydarzenie międzynarodowe

Ukraina reaguje na zbrodnie z Wołynia: rozczarowanie zamiast przełomu

Karolina Romanowska jako pierwsza osoba prywatna złożyła wniosek o ekshumację ofiar ludobójstwa na Wołyniu. Wnioskowała o ekshumację 18 członków swojej rodziny, którzy spoczywają w masowej mogile we wsi Ugły, w dawnym województwie wołyńskim. W tej mogile pochowano około 100 osób, zarówno Polaków, jak i Ukraińców.

Ministerstwo Kultury i Komunikacji Strategicznej Ukrainy odpowiedziało, że sprawa poszukiwań i pochówków ofiar leży w kompetencjach Międzyresortowej Komisji podległej rządowi Ukrainy. Urzędnicy ministerstwa powołali się na konieczność przestrzegania ukraińskich przepisów oraz zachowanie historycznej dokładności i unikanie politycznych napięć.

Karolina Romanowska nie zamierza jednak rezygnować i zamierza zwrócić się o pomoc do Parlamentu Europejskiego w celu uzyskania zgody na ekshumację ofiar rzezi na Wołyniu.

Międzyresortowa Komisja, do której odsyła Ministerstwo Kultury i Komunikacji Strategicznej Ukrainy, jest organem złożonym z kilku ukraińskich instytucji, takich jak Instytut Pamięci Narodowej i resort kultury. To właśnie ta komisja odpowiada za rozpatrywanie wniosków o ekshumacje. Dotychczas kilkadziesiąt wniosków skierowanych przez polski IPN zostało odrzuconych lub nie otrzymało odpowiedzi.

Sprawa ekshumacji ofiar rzezi na Wołyniu jest kwestią nadal nierozstrzygniętą, ale Karolina Romanowska nie poddaje się i dalej będzie zabiegać o prawo do ekshumacji swoich bliskich. Liczy również na wsparcie polskich władz w tym procesie, mając na uwadze znaczenie upamiętnienia ofiar tej tragedii.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *