Unia przyzwoliła na działania rządu. Polska wychodzi obronną ręką.
W październiku tego roku Polska przedstawiła plan budżetowy w Brukseli, mający na celu wyjście z procedury nadmiernego deficytu poprzez stopniową redukcję deficytu o średnio 0,82 proc. PKB rocznie. Rząd polski postawił sobie ambitne cele, takie jak sprowadzenie długu publicznego poniżej 60 proc. PKB oraz ograniczenie deficytu sektora finansów publicznych do poziomu poniżej 3 proc. PKB. W rezultacie tego planu, Polska zamierza wyjść z procedury nadmiernego deficytu w ciągu czterech lat.
Jednakże, polski rząd zwraca uwagę na fakt, że wydatki na obronność kraju są jednymi z największych w całej Unii Europejskiej i NATO. Polska inwestuje znaczące środki w zapewnienie bezpieczeństwa Europy poprzez rozbudowę zdolności obronnych. Z tego powodu, rząd oczekuje, aby instytucje unijne uwzględniły te wydatki podczas oceny sytuacji budżetowej kraju. Polskie władze argumentują, że dzięki inwestycjom w obronność, deficyt i dług publiczny byłby znacznie niższy.
Rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. gospodarczych i finansowych, Veerle Nuyts, podkreśliła, że wzrost inwestycji rządowych w obronność został uznany za istotny czynnik w przypadku Polski. Inwestycje te mogą być częścią szerszych reform i inwestycji, stanowiących podstawę rozszerzonej ścieżki dostosowania fiskalnego. Komisja Europejska zauważyła, że samo wszczęcie procedury nadmiernego deficytu wobec Polski było uzasadnione i potwierdzone przez Radę. Procedura ta zostaje uruchomiona w przypadku przekroczenia deficytu sektora finansów publicznych powyżej 3 proc. PKB lub gdy dług publiczny przekracza 60 proc. PKB.
W kontekście przyszłych działań, Polska zamierza przedstawiać długoterminowe plany budżetowe, uwzględniające wydatki na obronność kraju. Inwestycje w bezpieczeństwo Europy będą traktowane jako istotny element polskiej polityki fiskalnej. Dążenie do wyjścia z procedury nadmiernego deficytu wymagać będzie konsekwentnych działań oraz uwzględnienia wszystkich istotnych czynników, takich jak wydatki na obronność i inne priorytety narodowe.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.