
Upadek mafii pruszkowskiej: Jak egzekucja zamienia się w porażkę rebelii
Andrzej K. ps. Pershing był jednym z najbardziej znanych polskich przestępców w latach 90. Jako lider grupy ożarowskiej, będącej częścią mafii pruszkowskiej, był uważany za jednego z bossów tej organizacji. Rozpoczął swoją działalność w latach 70., zdobywając wkrótce dużą popularność i wpływy w środowisku przestępczym.
Pershing prowadził różne nielegalne działania, m.in. nielegalne kasyno, nadzorował lichwiarzy i bukmacherów z toru wyścigów konnych Służewiec. Po transformacji ustrojowej w Polsce zajmował się także przemytem papierosów, alkoholu i narkotyków. Jego banda znana była z wymuszania haraczy, głównie od właścicieli lokali rozrywkowych, ale także od innych przedsiębiorców.
W 1994 roku Pershing został zatrzymany i oskarżony o różne przestępstwa, takie jak sprzedaż kradzionego samochodu, używanie podrobionych dokumentów i wymuszanie spłaty długu. Po odbyciu wyroku, został uwolniony w 1998 roku i powrócił do działalności przestępczej.
W kolejnych latach zyskał popularność w półświatku, zarabiając ogromne zyski m.in. z jednorękich bandytów. Jednak jego niezależność i samodzielność zaczęły powodować konflikty z innymi członkami mafii pruszkowskiej, którzy uważali go za zbyt krnąbrnego.
W listopadzie 1999 roku zplotkowano, że zarząd mafii pruszkowskiej planuje zlikwidować Pershinga, co spowodowało, że zaczął być polowany. Jednak mafioso nie zamierzał się poddać i czuł się pewnie, co skończyło się tragicznie.
W grudniu 1999 roku, podczas wypoczynku na nartach w Zakopanem, Pershing padł ofiarą zamachu. Został zaatakowany na parkingu przez zamaskowanych mężczyzn, którzy strzelali do niego z broni palnej. Pomimo podjętej reanimacji, zmarł w szpitalu.
Sprawcami zamachu okazali się Ryszard B. i Ryszard N., którzy zostali zatrzymani i oskarżeni o zabójstwo Pershinga. Również Mirosław D. ps. Malizna został skazany za udział w podżeganiu do zabójstwa. Po procesie, wszyscy trzej nie przyznali się do winy.
Po zamachu na Pershinga, Jarosław S. ps. Masa, który miał być kolejnym celem, zdecydował się zostać świadkiem koronnym i zeznawać przeciwko członkom mafii pruszkowskiej. To doprowadziło do rozprawy gangsterskiego imperium, które zostało niemal całkowicie rozbite do końca pierwszej dekady XXI wieku.
Cała historia związana z Pershingiem, jego działalnością przestępczą i tragicznym zamachem na niego, stała się jedną z najbardziej znanych i skomplikowanych sag kryminalnych w polskiej historii. Zakończyła się wieloma aresztowaniami, procesami sądowymi i skazaniami, które ostatecznie rozbijały wieloletnie panowanie mafii pruszkowskiej w Polsce.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.