Biznes

Upadłość ogłoszona dla znanej polskiej spółki nie zostanie odwrócona.

Rafako ogłosiło upadłość spółki, decyzję podjął Sąd Rejonowy w Gliwicach, XII Wydział Gospodarczy. Wraz z ogłoszeniem upadłości spółki wyznaczono syndyka, którym został Wojciech Zymek. Decyzja ta została podjęta w wyniku złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości przez zarząd Rafako 26 września 2024 r. W październiku sąd gliwicki zadecydował także o zabezpieczeniu majątku spółki poprzez ustanowienie tymczasowego nadzorcy sądowego.

Na finansowym froncie Rafako wskazywało na brak możliwości porozumienia się z głównymi wierzycielami w kwestii konwersji zobowiązań spółki na akcje w podwyższonym kapitale zakładowym lub alternatywnego scenariusza restrukturyzacji zobowiązań, co mogłoby przyczynić się do redukcji zadłużenia i przywrócenia zdolności spółki do pozyskania finansowania zewnętrznego.

W odpowiedzi na doniesienia medialne, Rafako oświadczyło, że zarząd nie prowadzi obecnie żadnych rozmów z przedstawicielami rządu, ARP ani innymi podmiotami w sprawie przyszłego funkcjonowania majątku spółki po ogłoszeniu upadłości.

Rafako, spółka notowana na GPW, większość akcji należy do obligatariuszy upadłej spółki PBG. Jest znaczącym wykonawcą bloków energetycznych i producentem urządzeń dla energetyki, zatrudniając niespełna 700 pracowników.

W styczniu 2024 roku Rafako zdecydowało się odstąpić od umowy na budowę Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II, zarządzanego przez Fundację Lux Veritatis Tadeusza Rydzyka. Spółka domagała się wówczas zapłaty około 25 milionów złotych, argumentując to całkowitym brakiem współdziałania ze strony inwestora oraz utrudnianiem realizacji umowy.

Muzeum z kolei nie przekazywało środków spółce, twierdząc że te nie trafiają do podwykonawców. W 2019 roku Rafako i Fundacja Lux Veritatis zawarły umowę na budowę muzeum, które miało powstać w 100 tygodni, jednak pandemia oraz wojna na Ukrainie pokrzyżowały te plany. Mimo niezakończenia inwestycji, strony zawarły ugodę przed wyborami parlamentarnymi, co umożliwiło odbiór budynku i otwarcie muzeum. Rafako tłumaczyło, że inwestor przedstawił listę usterek do usunięcia po otwarciu, jednak były to drobiazgi nie mające wpływu na ceremonię otwarcia.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *