Upamiętnij rocznicę powstania Armii Krajowej, zmieńcając dzień Walentynek na dzień pamięci.
Projekt ustawy, który zakłada „upamiętnienie ławy Rzeczypospolitej Polskiej i złożenie hołdu Żołnierzom Armii Krajowej, największej konspiracyjnej armii podczas II wojny światowej, której działania przyczyniły się do walki o suwerenność i niepodległość polskiego państwa”, ma na celu ustanowienie 14 lutego Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. W uzasadnieniu do ustawy napisano też: „Celem projektu jest uhonorowanie bohaterskiej walki Polek i Polaków, którzy z ochotą walczyli w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego przeciwko niemieckiej okupacji”. 14 lutego 1942 roku Naczelny Wódz, gen. Władysław Sikorski, powołał Armię Krajową, która była kontynuatorką wcześniejszych struktur konspiracyjnych.
Autorzy projektu przypominają, że Armia Krajowa była największą podziemną armią w Europie podczas II wojny światowej. Jej liczebność w 1944 roku przekroczyła 350 tysięcy zaprzysiężonych żołnierzy, w tym tysiące oficerów i ochotników walczących w partyzanckich oddziałach. „W szeregach Armii Krajowej służyli przedstawiciele różnych środowisk społecznych, w tym mieszkańcy miast i wsi, młodzież harcerska, przedstawiciele świata kultury i nauki oraz weterani wojska. Ich wspólnym celem było wyzwolenie Polski spod niemieckiej okupacji, ponad wszelkimi podziałami politycznymi” – podkreślają autorzy projektu.
Ustanowienie 14 lutego świętem państwowym nie będzie oznaczać, że będzie to dzień, w którym pracownicy będą mieli wolne od pracy. Jest to jednak ważny gest upamiętnienia i uhonorowania pamięci Żołnierzy Armii Krajowej, którzy poświęcili życie dla walki o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich bohaterstwo i oddanie zasługują na docenienie i upamiętnienie przez całe społeczeństwo. Ich dziedzictwo powinno być przekazywane kolejnym pokoleniom, aby pamięć o nich nie zginęła i abyśmy zawsze pamiętali o ich ofierze i poświęceniu.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.