Upamiętnij wybuch Powstania Armii Krajowej, zmodyfikuj ten tytuł w inny sposób niż obecnie.
W projekcie ustawy proponuje się ustanowienie 14 lutego Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej, jako hołd dla największej konspiracyjnej armii w okupowanej Europie. Armia Krajowa, jako zbrojne ramię polskiego Państwa Podziemnego, odznaczała się bohaterską walką o suwerenność i niepodległość Polski.
Autorzy projektu podkreślają, że należy upamiętnić ochotnicze wojsko, które stanęło do walki z niemieckim okupantem. 14 lutego 1942 roku Naczelny Wódz, gen. Władysław Sikorski powołał Armię Krajową, która stanowiła kontynuację Służby Zwycięstwu Polski i Związku Walki Zbrojnej.
Armia Krajowa była największą armią podziemną w Europie podczas II wojny światowej, co czyni ją wzorem dla innych organizacji konspiracyjnych. Liczebność Armii Krajowej przekroczyła w 1944 roku 350 tysięcy zaprzysiężonych żołnierzy, w tym oficerów i ochotników walczących w oddziałach leśnych.
W szeregach Armii Krajowej służyli przedstawiciele różnych warstw społecznych, od mieszkańców miast i wsi, po młodzież harcerską, intelektualistów, artystów i byłych żołnierzy zawodowych. Chęć wyzwolenia kraju spod okupacji niemieckiej była priorytetem nad interesami politycznymi.
Ustanowienie 14 lutego Świętem Narodowym nie oznaczać będzie, że będzie to dzień wolny od pracy. Jednakże za sprawą tego wyjątkowego dnia będziemy mieli możliwość uczcić pamięć i oddać hołd poległym Żołnierzom Armii Krajowej, którzy poświęcili swoje życie dla wolności i niepodległości Polski. To ważny krok w kierunku docenienia bohaterstwa i poświęcenia ludzi, którzy walczyli o naszą wolność.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.