
USA i Rosja nie doszły do porozumienia w Rijadzie – przewiew informacji po rozmowach.
Po wtorkowych rozmowach delegacji USA i Rosji w Rijadzie, pojawiły się pierwsze informacje na temat ewentualnego trzypunktowego planu pokojowego dla Ukrainy. Plan ten zakładałby zawieszenie broni, rozpisanie wyborów prezydenckich oraz podpisanie ostatecznego porozumienia pokojowego.
Nie tylko Ukraina była tematem dyskusji na spotkaniu między sekretarzem stanu USA Marco Rubio i szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem. Obaj politycy zgodzili się na utworzenie zespołów, które miałyby działać na rzecz zakończenia wojny w Ukrainie oraz na stworzenie mechanizmu konsultacyjnego w sprawach drażliwych w relacjach amerykańsko-rosyjskich.
Europa również miała odegrać ważną rolę w negocjacjach pokojowych w sprawie Ukrainy. Marco Rubio podkreślił konieczność udziału Europy przy stole negocjacyjnym, aby wynik negocjacji był dla niej akceptowalny. Po zakończeniu wojny, planowano także współpracę w dziedzinie gospodarki i inwestycji.
W trakcie konferencji prasowej szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow wyraził swoje obawy dotyczące obecności wojsk NATO na terenie Ukrainy. Zaznaczył, że dla Rosji jest to niedopuszczalne i stanowi bezpośrednie zagrożenie dla suwerenności kraju. Ponadto podkreślił, że członkostwo Ukrainy w NATO nie będzie tolerowane przez Rosję.
W kontekście ewentualnego spotkania między prezydentem USA Donaldem Trumpem a przywódcą Rosji Władimirem Putinem, istnieje możliwość, że do niego dojdzie w lutym lub marcu. Choć szczegółowe daty nie są jeszcze znane, omawianie tego tematu sugeruje zbliżającą się konferencję międzynarodową na wysokim szczeblu.
Warto zauważyć, że Rosja jest konsekwentna w swoim stanowisku w kwestii Ukrainy i jej ewentualnego przystąpienia do organizacji wojskowych. Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, podkreślił suwerenne prawo każdego kraju do decydowania o swoim przyszłym statusie, jednakże stanowczo podkreślił, że dla Rosji członkostwo Ukrainy w NATO jest nie do zaakceptowania.
Podsumowując, rozmowy między delegacjami USA i Rosji w Rijadzie były konstruktywne i otworzyły drogę do ewentualnego rozwiązania kryzysu na Ukrainie. Współpraca między obydwoma krajami oraz pomysł zaangażowania Europy w proces negocjacji pokojowych stanowią pozytywny krok w kierunku budowania stabilności i pokoju w regionie.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.