Polityka

Wiceminister aktywów opuszcza departament w rządzie

We wtorek rada nadzorcza PLL LOT podjęła decyzję o odwołaniu prezesa Michała Fijoła z powodu wyników postępowań audytowych. Jednakże, z nieoficjalnych informacji wynika, że Fijoł został przywrócony na stanowisko w piątek. To niezwykłe zamieszanie miało swoje konsekwencje również dla wiceszefa resortu aktywów państwowych.

Na wniosek ministra Jakuba Jaworowskiego, premier postanowił odwołać wiceministra Jacka Bartmińskiego z zajmowanego stanowiska. Decyzja ta została podjęta w związku z oceną nadzorowania PLL LOT przez Bartmińskiego.

Bartmiński wyjaśnił, że zgodnie z polskim prawem właściciel spółki ma ograniczony wpływ na radę nadzorczą, co ogranicza się głównie do powoływania członków tej rady. Z tego powodu, w kontekście zmiany nadzorującego ministra, Bartmiński złożył oczekiwania wobec rady nadzorczej PLL LOT, aby powstrzymała się od podejmowania istotnych decyzji, w tym decyzji kadrowych, w okresie przejściowym.

Decyzja o odwołaniu Fijoła została jednak podjęta w oparciu o raport z sierpnia br. przygotowany przez Komitet Audytu i złożony do Ministerstwa Aktywów Państwowych. Mimo że Bartmiński zrozumiał uzasadnienie tej decyzji, uważa, że została podjęta w niewłaściwym czasie, co mogło spowodować napięcia w koalicji rządowej.

Głównym akcjonariuszem PLL LOT jest Skarb Państwa, który posiada 69,3% udziałów w spółce. Polska Grupa Lotnicza (PGL), będąca w 100% własnością Skarbu Państwa, jest drugim akcjonariuszem posiadającym 30,7% udziałów.

W środę nadzór właścicielski nad PLL LOT został przeniesiony z Ministerstwa Aktywów Państwowych do Ministerstwa Infrastruktury. Minister Jaworowski określił decyzję odwołania Fijoła jako bulwersującą i zadeklarował współpracę z ministrem infrastruktury w celu wyjaśnienia sprawy.

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak poinformował, że prawnicy dokładnie przeanalizują, czy odwołanie prezesa LOT było zgodne z prawem. W rezultacie, Fijoł został przywrócony na stanowisko prezesa PLL LOT w piątek.

Bartmiński poinformował dziennikarzy, że formuła udziału przedstawiciela Polski 2050 w kierowaniu MAP wyczerpała się. Jednakże, Polska 2050 nadal będzie dążyć do pełnej realizacji umowy koalicyjnej z 15 października 2023 r., mimo wyłączenia się z nadzorowania państwowych spółek. To oświadczenie sugeruje, że choć nie ma już współpracy w nadzorowaniu spółek państwowych, koalicja nadal będzie się rozwijać i dążyć do wspólnych celów.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *