Polityka

Wiceminister aktywów rezygnuje z rządu, opuszcza resort.

We wtorek rada nadzorcza PLL LOT podjęła decyzję o odwołaniu prezesa Michała Fijoła z powodu wyników audytu, który wskazał na pewne nieprawidłowości w działaniu spółki. Jednakże, już w piątek Fijoł został przywrócony na stanowisko – co wydaje się być dość zaskakujące. Nieoficjalne informacje wskazują, że decyzja o przywróceniu Fijoła została podjęta po rozważeniu różnych czynników, w tym napięć w rządzie.

Konsekwencje tego zamieszania sięgnęły także wiceszefa Ministerstwa Aktywów Państwowych. Na wniosek szefa MAP, minister Jakub Jaworowski, premier odwołał wiceministra Jacka Bartmińskiego z zajmowanego stanowiska. Decyzja ta wydaje się być bezpośrednim skutkiem nadzorowania PLL LOT.

Bartmiński wyjaśnił, że ze względu na zmianę ministra nadzorującego PLL LOT, zalecał radzie nadzorczej spółki powstrzymać się od podejmowania ważnych decyzji w tym okresie przejściowym. Niemniej jednak, decyzję o odwołaniu Fijoła wszczęto na podstawie raportu audytu i raportu z sierpnia. Bartmiński podkreślił, że choć rozumie uzasadnienie tej decyzji, uważa, że została podjęta w niewłaściwym czasie, co mogło spowodować spięcia w koalicji rządowej.

PLL LOT jest w dużej mierze kontrolowany przez Skarb Państwa, który posiada 69,3% udziałów w spółce. Drugim akcjonariuszem jest Polska Grupa Lotnicza z 30,7% udziałów, również należąca do Skarbu Państwa.

W środę nadzór właścicielski nad PLL LOT oraz Polską Grupą Lotniczą został przeniesiony z Ministerstwa Aktywów Państwowych do Ministerstwa Infrastruktury. Minister aktywów Jakub Jaworowski nazwał sprawę odwołania prezesa Fijoła bulwersującą i zadeklarował współpracę z ministrem infrastruktury w celu wyjaśnienia sytuacji.

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak oświadczył, że prawnicy przeanalizują, czy odwołanie Fijoła było zgodne z prawem. W rezultacie, Michał Fijoł został przywrócony na stanowisko prezesa PLL LOT.

W związku z tymi wydarzeniami, Jack Bartmiński w piątek po południu oświadczył, że formuła udziału przedstawiciela Polski 2050 w kierowaniu Ministerstwem Aktywów Państwowych została wyczerpana. Polska 2050 nadal będzie dążyć do pełnej realizacji umowy koalicyjnej z 15 października 2023 r. mimo decyzji o wycofaniu się z nadzorowania państwowych spółek.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *