KulturaReligia

Wielkanocna inicjatywa dla wszystkich – unikatowa historia hierarchów

Wielkanoc to jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich, obchodzone zarówno przez Kościół katolicki, jak i Kościoły wschodnie, w tym prawosławne. Jednak różnice w obliczaniu daty tego święta sprawiają, że Wielkanoc prawosławnych i innych obrządków wschodnich często przypada po Wielkanocy w Kościele zachodnim. Przyczyna tego leży w różnych kalendarzach używanych przez oba kościoły.

Kalendarz gregoriański, przyjęty przez Kościół katolicki we władaniu papieża Grzegorza XIII w 1582 roku, różni się od kalendarza juliańskiego, który pozostał w użyciu Kościoła prawosławnego. Dodatkowo, własne wyliczenia kościelne każdego obrządku mogą wprowadzać dodatkowe rozbieżności w obliczaniu daty Wielkanocy. W rezultacie, daty tego święta mogą różnić się od siebie nawet o pięć tygodni.

Papież Franciszek, z okazji 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego, zwrócił uwagę na tę sytuację i wezwał wszystkich chrześcijan do podjęcia zdecydowanego kroku w kierunku jedności wokół wspólnej daty Wielkanocy. Patriarcha prawosławny Bartłomiej również poparł tę inicjatywę, uznając ją za krok w kierunku naprawy starych konfliktów.

Prawosławie stanowi drugie co do liczby wiernych wyznanie w Polsce. Hierarchowie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego szacują liczbę wiernych na około 450-500 tysięcy. W Narodowym Spisie Powszechnym z 2021 roku około 151,7 tysiąca osób zadeklarowało przynależność do Kościoła prawosławnego.

W związku z różnicami w obliczaniu daty Wielkanocy między różnymi obrządami chrześcijańskimi, apel o jedność wokół wspólnej daty święta nabiera coraz większego znaczenia dla obu tradycji. Mam nadzieję, że w duchu wzajemnego szacunku i zrozumienia uda się znaleźć rozwiązanie, które pozwoli obchodzić to istotne święto chrześcijaństwa w jedności i solidarności.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *