Wirus Ebola znowu zabił – pierwsza śmiertelna ofiara od dłuższego czasu
Po ujawnieniu objawów gorączki chory został skierowany do „kilku placówek medycznych w kraju” – poinformowała Diana Atwine, sekretarz w Ministerstwie Zdrowia. Niestety, pacjent nie był w stanie pokonać niewydolności wielonarządowej i zmarł w Mulago National Referral Hospital – dodał resort.
Jak dotąd zidentyfikowano 44 osoby, które miały kontakt z zakażonym. Władze zaznaczyły, że żaden inny pracownik służby zdrowia ani pacjent na oddziale nie wykazywał objawów zakażenia wirusem Ebola.
Objawy EVD obejmują wysoką gorączkę, wymioty, biegunkę, bóle mięśni oraz krwotoki. Ebola przenosi się poprzez bezpośredni kontakt z krwią i innymi płynami ustrojowymi zakażonych osób, a także zmarłych na tę chorobę. Osoby, które już przeszły zakażenie, mogą przenosić wirusa poprzez kontakty seksualne bez zabezpieczenia przez kilka tygodni po wyzdrowieniu.
Ceremonie pogrzebowe mogą również przyczyniać się do rozprzestrzeniania się wirusa EVD poprzez bezpośredni kontakt z ciałem zmarłego. Inkubacja trwa zazwyczaj od dwóch dni do trzech tygodni, a śmiertelność wynosi średnio około 50 proc. W przypadku poprzednich epidemii Ebola śmiertelność wahała się od 25 do 90 proc.
W oświadczeniu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) podkreślono, że pracownicy służby zdrowia często zarażali się podczas opieki nad pacjentami z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem EVD. To wynikało z bliskiego kontaktu opiekunów z pacjentami oraz nieprzestrzegania środków ostrożności.
Ebola po raz pierwszy pojawiła się w 1976 roku w dwóch równoczesnych epidemiach w Sudanie i Demokratycznej Republice Konga. Największa epidemia miała miejsce w Afryce Zachodniej w ubiegłej dekadzie, gdzie zachorowało ponad 28 tys. osób, a zmarło ponad 11,3 tys. To największa liczba zgonów związanych z Ebolą we wszystkich dotychczasowych epidemiach. W sumie wszystkie szczepy wirusa Ebola spowodowały śmierć ponad 15 tys. osób w Afryce.
Poprzednia epidemia w Ugandzie, która miała miejsce na przełomie 2022 i 2023 roku, spowodowała zachorowanie 143 osób, z czego 55 zmarło, w tym sześciu pracowników służby zdrowia. To bolesne przypomnienie o groźbie, jaką stanowi wirus Ebola i konieczności działania w celu jego zwalczenia.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.