Polityka

Wizyta premiera w Budapeszcie podczas zakończenia prezydencji na Węgrzech

Po powitaniu przez premiera Węgier Viktora Orbana, szef polskiego rządu weźmie udział w otwarciu sesji plenarnej Europejskiej Wspólnoty Politycznej. Donald Tusk weźmie udział w sesji roboczej dotyczącej migracji, spotka się też z premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem. Będzie także uczestniczył w sesji podsumowującej Europejskiej Wspólnoty Politycznej.

Tematem głównym tego spotkania będzie bezpieczeństwo, szczególnie ze względu na sytuację na Ukrainie oraz trwający konflikt na Bliskim Wschodzie. Przywódcy 47 państw i rządów będą omawiać aktualne wyzwania związane z agresją Rosji na Ukrainę oraz sytuacją na Bliskim Wschodzie.

Dyskusja na sesji będzie także dotyczyć kwestii związanych z nieuregulowaną migracją, a także bezpieczeństwem gospodarczym, energią, transportem, IT i światowym handlem. Jest to bardzo istotne spotkanie, na którym przywódcy podejmą decyzje dotyczące bezpieczeństwa Europy oraz współpracy w tych kluczowych obszarach.

Ponadto, premier Tusk weźmie udział w nieformalnym posiedzeniu Rady Europejskiej, które odbywa się w Budapeszcie. Węgry sprawują obecnie przewodnictwo w Radzie UE, dlatego unijni przywódcy omówią na nim nową umowę o konkurencyjności dla Europy. Celem tej umowy jest przygotowanie UE na przyszłość i zwiększenie jej autonomii, zgodnie z wcześniejszymi zobowiązaniami podjętymi w deklaracjach wersalskiej i grenadzkiej oraz w programie strategicznym na lata 2024-2029.

W trakcie tego ważnego spotkania premier Tusk będzie miał okazję do dyskusji z innymi liderami UE na temat najnowszych wydarzeń w Gruzji oraz innych kwestii dotyczących przyszłości Unii Europejskiej. Jest to doskonała okazja do budowania wspólnej strategii i solidarności w obliczu współczesnych wyzwań, jakim staje obecnie Europa.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *