Wrzosek zwolniona z funkcji w Ministerstwie Sprawiedliwości i Krajowej Radzie Prokuratorów.
Ewa Wrzosek została odwołana z Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym, co wywołało wiele kontrowersji w środowisku prawniczym. Sama prokurator napisała na jednym z portali społecznościowych, że nie wie czy odwołanie jest wynikiem jej wniosków o rezygnację z funkcji czy decyzji ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego.
Decyzja o odwołaniu Wrzosek z Rady została podjęta zaskakująco szybko, co budziło wątpliwości wśród jej kolegów i koleżanek po fachu. Wcześniej, prokurator Wrzosek wyraziła swoje rozczarowanie tempem rozliczeń nieprawidłowości z poprzedniej kadencji rządu. Krytycznie oceniła również działania Prokuratora Generalnego, sugerując, że Adam Bodnar jest postacią bardziej odpowiednią na spokojne czasy, oraz wskazując na Roman Giertycha jako potencjalnego kandydata na stanowisko ministra sprawiedliwości.
Po odwołaniu ze Rady Prokuratorskiej, Wrzosek nie kryła swojego zdziwienia i niezadowolenia z podejmowanej decyzji. W wywiadzie udzielonym mediom wyraziła żal, że jej głos i opinie nie zostały właściwie wysłuchane i uwzględnione. Zaznaczyła także, że jest gotowa do dalszej walki o uczciwość i niezależność wymiaru sprawiedliwości.
Adam Bodnar, w swojej odpowiedzi na słowa prokurator Wrzosek, podkreślił znaczenie lojalności w relacjach służbowych, zaznaczając, że w przypadku zastrzeżeń należy je zgłaszać bezpośrednio do przełożonego, co jak podkreślił, jest zasadą w pracy prokuratorskiej.
Decyzja o delegacji prokurator Ewy Wrzosek do ministerstwa sprawiedliwości została podjęta w październiku br., po tym jak prokurator odwołała swój wniosek o odejście ze służby prokuratorskiej. Mimo namów Adama Bodnara, Wrzosek zdecydowała się na powrót do pracy, jednak ostatnie wydarzenia skłoniły ją do refleksji nad swoją przyszłością.
Warto zauważyć, że prokurator Wrzosek od lat jest zaangażowana w działalność Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia, które postuluje m.in. odpolitycznienie prokuratury. Jej odejście z Krajowej Rady Prokuratorów może wpłynąć na dalszy rozwój tej inicjatywy i dyskusji na temat niezależności wymiaru sprawiedliwości.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.