
Wybory prezydenckie: kluczowe terminy i fakty
Zgodnie z postanowieniem marszałka Sejmu Szymona Hołowni, od połowy stycznia trwa kampania wyborcza do tegorocznych wyborów prezydenckich, które odbędą się 18 maja, a ewentualna II tura zaplanowana jest na 1 czerwca. Kalendarz wyborczy określa terminy wykonania różnych czynności wyborczych, a wszyscy kandydaci zostali już zarejestrowani przez Państwową Komisję Wyborczą.
Wśród kandydatów na prezydenta znajdują się m.in.: Artur Bartoszewicz, Magdalena Biejat, Grzegorz Braun, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Sławomir Mentzen, Karol Nawrocki, Joanna Senyszyn, Rafał Trzaskowski, Marek Woch, Adrian Zandberg oraz Maciej Maciak. Od 3 maja komitetom wyborczym tych kandydatów przysługuje prawo do nieodpłatnego rozpowszechniania audycji wyborczych w programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych.
Kampania wyborcza zakończy się 16 maja o godzinie 24:00, a wyborcy będą mogli oddać swoje głosy 18 maja od godziny 7:00 do 21:00. Do tego czasu obowiązuje zakaz prowadzenia agitacji wyborczej, w tym zwoływania zgromadzeń, organizowania pochodów i manifestacji oraz wygłaszania przemówień i rozpowszechniania materiałów wyborczych. Ponadto, do zakończenia głosowania zakazane jest podawanie do publicznej wiadomości wyników przedwyborczych badań opinii publicznej oraz wyników sondaży wyborczych.
5 maja to ważny termin dla wyborców z niepełnosprawnościami, którzy mogą zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. W tym samym dniu wyborcy mogą także zgłaszać wójtowi zamiar skorzystania z prawa do bezpłatnego transportu do lokalu lub bezpłatnego transportu powrotnego. Prawo to przysługuje wyborcom z niepełnosprawnościami oraz osobom, które ukończyły 60 lat.
Do 9 maja wyborcy z niepełnosprawnościami lub osoby, które ukończą 60 lat w dniu wyborów, mogą składać wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania. Osoby przebywające za granicą mogą do 13 maja składać wnioski o ujęcie ich w spisach wyborców w obwodach głosowania utworzonych za granicą.
Ważne jest także, że do 15 maja można składać wnioski o zmianę miejsca głosowania, a wyborcy w kraju mogą otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania i głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim. Termin ten dotyczy również osób, które chciałyby głosować w innym miejscu podczas ewentualnej II tury wyborów.
Podsumowując, data wyborów prezydenckich zbliża się, a wyborcy mają wiele możliwości i obowiązków do spełnienia, aby móc oddać swój głos w tych ważnych dla naszego kraju wyborach. Wszelkie informacje dotyczące terminów i procedur należy sprawdzać regularnie oraz działać zgodnie z przepisami, aby uczestniczyć w demokratycznym procesie wyborczym.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.