Polityka

Wybory prezydenckie: PiS pozostaje w tyle za konkurentami o dwa, trzy kroki

W nadchodzącym roku odbędą się wybory prezydenckie, które już teraz wzbudzają wiele emocji. Mimo że żadna z głównych partii politycznych, czyli PiS i PO, jeszcze nie przedstawiła swoich kandydatów, temperatura polityczna w kraju rośnie z tygodnia na tydzień.

Jarosław Kuisz z Kultury Liberalnej uważa, że te wybory mogą być najważniejsze od czasów transformacji ustrojowej w 1995 roku, kiedy to decydowano o kierunku, w którym Polska będzie się rozwijać. Teraz pytanie brzmi, czy Polska będzie kontynuować drogę ku praworządności i integracji europejskiej.

Dla partii rządzącej, czyli PiS-u, te wybory mogą być wręcz walką o przetrwanie – twierdzi Justyna Dobrosz-Oracz. Wszyscy czekają na decyzję lidera partii, Jarosława Kaczyńskiego, odnośnie kandydata PiS-u. Dyskusja wewnątrz partii dotycząca konieczności przeprowadzenia prawyborów pokazuje, jak bardzo partia ta jest pod presją i w defensywie w porównaniu do opozycji.

W przeciwieństwie do PiS-u, Platforma Obywatelska już w grudniu ma przedstawić swojego kandydata na prezydenta. Rafał Trzaskowski wydaje się być numerem jeden w tej konkurencji, choć nie można pominąć ambicji i kompetencji Radosława Sikorskiego, który także chciałby walczyć o to stanowisko.

Warto zauważyć, że w Europarlamencie polski polityk Stanisław Tyszka dołączył do grupy politycznej z niemieckiej partii AfD, co wywołało wiele kontrowersji. AfD jest partią o skrajnie prawicowych poglądach, której postawa wobec nazistowskiej przeszłości Niemiec oraz wobec Polaków budzi wiele kontrowersji.

Ewa Ivanova z „Gazety Wyborczej” ostrzega, że bratanie się z takimi frakcjami jak AfD może zakrawać na zdradę narodową, zwłaszcza mając na uwadze ich powiązania z Rosją i podejrzenia o finansowanie ze strony Kremla. Z kolei Jarosław Kuisz z „Kultury Liberalnej” zauważa, że demokratyczna część Niemiec jest przerażona taką współpracą, która może ożywiać ducha hitleryzmu.

Warto pamiętać, że w 2021 roku Federalny Urząd Ochrony Konstytucji (BfV) zaklasyfikował AfD jako podejrzaną o ekstremizm i umieścił ją pod specjalną obserwacją. Sąd potwierdził zasadność tych podejrzeń, co świadczy o poważnych problemach związanych z tą partią.

W świetle tych wydarzeń, wybory prezydenckie w Polsce stają się jeszcze bardziej istotne i napięte. Obywatele powinni świadomie wybierać swoich przedstawicieli, unikając współpracy z grupami skrajnymi czy podejrzanymi o antydemokratyczne postawy.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *