Polska

Wydano dużą liczbę tymczasowych paszportów na warszawskim lotnisku.

W ostatnią sobotę minął rok od otwarcia punktu wydawania paszportów tymczasowych na Lotnisku Chopina w Warszawie. Zgodnie z danymi resortu, punkt ten cieszył się największym zainteresowaniem w okresie wakacyjnym. W lipcu 2023 roku zostało wydanych 1894 paszporty tymczasowe, a w sierpniu 1846.

Największe oblężenie punkt przeżył w piątek, 12 stycznia 2024 roku, tuż przed rozpoczęciem ferii zimowych, kiedy to wydano aż 131 dokumentów w ciągu jednego dnia. Wśród najczęstszych kierunków podróży z paszportem tymczasowym znalazły się Wielka Brytania, Egipt, Turcja, Włochy i Hiszpania. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przytoczyło kilka historii pilnych wyjazdów za granicę, takich jak możliwość odwiedzenia nowo narodzonego wnuczka czy wyjazd osoby z reprezentacji Polski w piłce nożnej.

Resort poinformował, że najczęściej podróżni decydują się na wyrobienie paszportu tymczasowego w przypadku zapomnienia dokumentu lub zabrania niewłaściwego dokumentu ze sobą na lotnisko. W punkcie paszportowym pomocą służy każdemu polskiemu obywatelowi, który znajdzie się w takiej sytuacji.

Aby uzyskać paszport tymczasowy, konieczne jest okazanie ważnego biletu lotniczego oraz sprawdzenie tożsamości osoby składającej wniosek. Na miejscu wykonywane jest także niezbędne zdjęcie do wydania dokumentu. Paszport tymczasowy może być ważny maksymalnie przez rok, w zależności od indywidualnej sytuacji. Dzięki działającemu od 2022 roku rejestrowi dokumentów paszportowych, wniosek o wydanie paszportu tymczasowego jest generowany elektronicznie i podpisywany na urządzeniu do składania podpisu.

Punkt paszportowy znajduje się na poziomie odlotów w strefie ogólnodostępnej Terminalu A Lotniska Chopina w Warszawie. Jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-20.00, a dla wygody podróżnych dostępny jest również Info Kiosk z informacjami dotyczącymi paszportu tymczasowego.

Wyrobienie paszportu tymczasowego jest możliwe w przypadku utraty lub kradzieży paszportu, zapomnienia go lub gdy dokument ten stracił ważność. Konieczne jest posiadanie ważnego biletu lotniczego oraz opłacenie składki w wysokości 30 zł, dokonywanej wyłącznie kartą płatniczą. Dla dzieci konieczna jest zgoda obojga rodziców.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *