
Wygrana Giertycha w procesie o pomówienia w sądzie. „Sąd uznał zarzuty za bezpodstawne”
Roman Giertych wydał oświadczenie na platformie X, w którym opisał swoje zwycięstwo w procesie sądowym przeciwko Bogdanowi Święczkowskiemu, obecnemu prezesowi Trybunału Konstytucyjnego. Giertych otrzymał wyrok przeciwko prokuratorowi za bezczelne pomówienia, które ten wygłosił podczas pełnienia funkcji Prokuratora Krajowego. Święczkowski musi teraz opublikować przeprosiny na pierwszej stronie Rzeczpospolitej oraz zapłacić Giertychowi 30 tysięcy złotych.
W oświadczeniu Giertych wymienił także, że przeprosiny musi opublikować obecny szef Prokuratury Krajowej, Dariusz Korneluk, mimo że nie miał on nic wspólnego z sprawą. Giertych wyraził nadzieję, że Skarb Państwa skieruje sprawę do sądu w sprawie kosztów przeprosin. Zaznaczył również, że ma nadzieję, że Święczkowski nie zaskarży wyroku, uważając go za sprzeczny z konstytucją.
Jednakże Trybunał Konstytucyjny opublikował oświadczenie informujące, że Święczkowski złożył apelację od wyroku sądu. Zdaniem Trybunału, wypowiedź prokuratora naruszała podstawowe prawa, związane z pełnieniem funkcji publicznej i prawem obywateli do informacji. Trybunał odnosił się także do konstytucyjnego prawa obywateli do informacji o działalności organów władzy publicznej oraz prawa prokuratorów do przekazywania mediom informacji o postępowaniach przygotowawczych.
Warto również wspomnieć, że Bogdan Święczkowski został zobowiązany do sprostowania i przeproszenia za swoje wypowiedzi dotyczące rzekomego udziału Giertycha w przestępstwach gospodarczych. W wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” Święczkowski sugerował, że prokuratura posiada mocne dowody przeciwko Giertychowi, co okazało się nieprawdą.
W styczniu tego roku Prokuratura Regionalna w Lublinie umorzyła śledztwo przeciwko Romanowi Giertychowi, nie znajdując dowodów na jego działania na szkodę spółki Polnord. Śledczy ustalili, że nie doszło do popełnienia przestępstwa. Umorzenie dotyczyło zarzutów postawionych Giertychowi zarówno w 2020 roku, jak i rok później.
Cała sprawa stanowi interesujące wydarzenie, które dramatycznie pokazuje, jak ważna jest ochrona dóbr osobistych oraz walka z nieprawdziwymi informacjami i pomówieniami. Dochowanie prawdy i ochrona dobrego imienia osób publicznych i obywateli to fundamenty demokratycznego społeczeństwa, które powinny być podtrzymywane i przestrzegane przez wszystkich.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.