Świat

Wypuszczenie więźniów politycznych – tylko symboliczny gest wobec licznych represji

W ciągu ostatnich dni doszło do kolejnej fali zwolnień więźniów politycznych w Wenezueli, którzy zostali zatrzymani po protestach wybuchłych po kontrowersyjnych wyborach prezydenckich z lipca. Według prokuratora Tareka Saaba, od popołudnia w piątek 15 listopada do soboty 16 listopada zwolniono 225 osób, którym zarzucano aktów przemocy związanych z protestami.

Organizacja praw człowieka Foro Penal potwierdziła, że spośród zwolnionych 131 osób zostało wypuszczonych z więzień. Niemniej jednak, wciąż w zakładach karnych Maduro pozostaje ponad 1700 więźniów politycznych. W czasie protestów po wyborach zatrzymano ponad 1800 osób, co wskazuje na brutalność reakcji reżimu na demonstracje opozycji.

Zwolnienia więźniów nastąpiły po tragicznej śmierci jednego z zatrzymanych, Jesusa Manuela Martineza Mediny, który zmarł w niewoli reżimowych służb bezpieczeństwa. Opozycja potępiła jego śmierć, a portal Infobae podkreślił, że bezprawie i represje wobec obywateli nadal trwają w reżimie Maduro.

Lipcowe wybory prezydenckie w Wenezueli budziły liczne kontrowersje z uwagi na zarzuty o nieuczciwości i fałszerstwa. Władze ogłosiły zwycięstwo Maduro, jednak opozycja podważała wyniki, prezentując protokoły z głosowania wskazujące na sukces kandydata Edmundo Gonzaleza Urrutii.

Międzynarodowa społeczność nie uznała wyników wyborów, a brutalna odpowiedź reżimu na protesty spotkała się z ostrym potępieniem ze strony USA, UE oraz wielu państw Ameryki Łacińskiej. Podczas zamieszek zginęło co najmniej 28 osób, a ponad 150 polityków opozycyjnych zostało zatrzymanych.

W obliczu represji i ciągłego zagrożenia ze strony reżimu Maduro, wielu działaczy politycznych z opozycji musiało uciekać za granicę, m.in. Gonzalez, który zwrócił się o azyl do Hiszpanii. Niepokojące dane dotyczące więźniów politycznych i nadal trwające działania reżimu budzą obawy o przyszłość Wenezueli i jej mieszkańców. Sytuacja polityczna i społeczna w kraju nadal pozostaje napięta i wymaga pilnego międzynarodowego zaangażowania w celu przywrócenia demokracji i poszanowania praw człowieka.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *