Prawo

Wyrok TSUE: Uznanie tożsamości płciowej w jednym kraju UE obowiązuje we wszystkich pozostałych.

Orzeczenie TSUE dotyczy obywatela Rumunii, który urodził się jako kobieta, ale w późniejszym czasie podjął decyzję o zmianie tożsamości płciowej na męską. W 2008 roku przeniósł się do Wielkiej Brytanii, gdzie po pewnym czasie otrzymał obywatelstwo brytyjskie, zachowując jednocześnie swoje rumuńskie obywatelstwo. Po kilku latach zmienił imię, tytuł grzecznościowy na męskie, a w 2020 roku uzyskał sądowe uznanie męskiej tożsamości płciowej.

Mężczyzna zwrócił się do organów rumuńskich z prośbą o zmianę danych osobowych w swoim akcie urodzenia, lecz otrzymał odmowną decyzję. Organom rumuńskim zależało na ponownym przeprowadzeniu postępowania przed krajowym sądem w sprawie zmiany tożsamości płciowej, argumentując to przepisami prawa krajowego.

Sprawa trafiła do sądu w Bukareszcie, który zwrócił się do TSUE o wykładnię prawa unijnego w tej kwestii. Trybunał stanął po stronie obywatela Rumunii, orzekając że odmowa uznania tożsamości płciowej, którą uzyskał on zgodnie z prawem w innym kraju UE, jest sprzeczna z prawem Unii. Przypomniano, że tożsamość płciowa oraz imię są kluczowymi elementami tożsamości osobistej, a ich nieszanowanie może stwarzać trudności w życiu codziennym.

TSUE stwierdził także, że faktem nie jest, że wniosek o zmianę tożsamości został złożony po brexicie, ponieważ postępowanie przed brytyjskim sądem odbyło się w czasie, gdy Wielka Brytania jeszcze była członkiem Unii. Dlatego też, państwo to podlegało przepisom unijnym, niezależnie od swojego późniejszego wyjścia z UE.

Trybunał zaznaczył również, że organy rumuńskie nie mogą wymagać od obywatela ponownego przeprowadzenia postępowania sądowego w sprawie zmiany tożsamości płciowej, zwłaszcza jeśli istnieje ryzyko, że wynik będzie inny niż ten uzyskany w Wielkiej Brytanii. W końcu, TSUE przypomniał orzeczenie ETPcz, według którego państwa członkowskie są zobowiązane do wprowadzenia jasnej i przewidywalnej procedury prawnego uznania tożsamości płciowej dla swoich obywateli.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *