Wysoki przedstawiciel z USA obecny na uroczystościach upamiętniających 80. rocznicę wyzwolenia Auschwitz-Birkenau.
27 stycznia odbędą się uroczystości związane z 80. rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz II-Birkenau. Wśród gości, którzy wezmą udział w obchodach znajdą się byli więźniowie obozu, politycy z różnych krajów świata oraz delegacje państwowe z Albanii, Austrii, Azerbejdżanu, Belgii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czarnogóry, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Islandii, Izraela, Liechtensteinu, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Macedonii Północnej, Malty, Meksyku, Mołdawii, Monako, Niderlandów, Niemiec, Norwegii, Nowej Zelandii, Polski, Portugalii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Watykanu, Węgier, Włoch i Zjednoczonego Królestwa.
Główna ceremonia rozpocznie się o godzinie 16:00 w namiocie ustawionym nad bramą byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. W uroczystości weźmie udział około 3 tys. osób, które wsłuchają się w głos Ocalałych, będących świadkami okrutnych wydarzeń, jakie miały miejsce w tym miejscu.
Muzeum Auschwitz szacuje, że obecnych będzie około 50 Ocalałych, którzy będą dzielić się swoimi historiami i doświadczeniami z okresu pobytu w obozie. Podczas uroczystości zostaną odczytane także teksty przedstawiające fakty dotyczące Holocaustu oraz historię obozu Auschwitz.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, a Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów, a ludzi różnych narodowości trzymano tam w nieludzkich warunkach. Miliony ludzi, głównie Żydów, ale także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i innych narodowości, straciło tam życie w wyniku zagłady przeprowadzonej przez nazistów.
27 stycznia jest Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu, który upamiętnia ofiary pamięci ofiar Holocaustu i potępia wszelkie formy nietolerancji i dyskryminacji. Wzruszające obchody rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz II-Birkenau połączą ludzi z całego świata w akcie solidarności i pamięci.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.