Wysoki przedstawiciel z USA uczestniczy w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz
Obchody związane z 80. rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz odbędą się 27 stycznia. W uroczystościach weźmie udział wiele ważnych osób, w tym byli więźniowie tego obozu, politycy z różnych krajów oraz delegacje państwowe z całego świata.
Główna ceremonia z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki odbędzie się o godzinie 16 w namiocie ustawionym nad bramą do byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Muzeum Auschwitz przewiduje, że w uroczystości weźmie udział około 3 tys. osób. Wśród uczestników będą również Ocalali, których liczba szacowana jest na około 50.
Delegacje państwowe, które potwierdziły swój udział, to m.in. Albanii, Austrii, Azerbejdżanu, Belgii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czarnogóry, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Islandii, Izraela, Lichtensteinu, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Macedonii Północnej, Malty, Meksyku, Mołdawii, Monako, Niderlandów, Niemiec, Norwegii, Nowej Zelandii, Polski, Portugalii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Watykanu, Węgier, Włoch i Zjednoczonego Królestwa.
Obóz Auschwitz został założony przez Niemców w 1940 roku i początkowo służył do więzienia Polaków. W 1942 roku powstał ośrodek zagłady Żydów – Auschwitz II-Birkenau. W kompleksie obozowym istniała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zamordowali co najmniej 1,1 miliona osób, głównie Żydów, ale także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. Wyzwolenia obozu dokonali żołnierze 60. armii I frontu ukraińskiego 27 stycznia 1945 roku.
27 stycznia jest obchodzony na całym świecie jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, upamiętniający tragedię ofiar nazistowskich zbrodni. Rok po roku pamiętamy i uczcimy wszystkich tych, którzy stracili życie w obozach koncentracyjnych, by nie zapomnieć o ich cierpieniu i upamiętnić ich dziedzictwo dla przyszłych pokoleń.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.