Wzrasta liczba bezdomnych w Niemczech, w tym wielu Polaków.
W ubiegłym roku liczba bezdomnych w Niemczech wyniosła aż 531,6 tys. osób, co oznacza ponad dwukrotny wzrost w porównaniu do danych z dwóch lat wcześniej, kiedy to odnotowano około 263 tys. bezdomnych. Należy jednak zauważyć, że dane z 2022 roku nie uwzględniają wszystkich osób bezdomnych z powodu zamknięcia wielu ośrodków i schronisk dla bezdomnych z powodu pandemii koronawirusa.
Niemiecki raport wskazuje, że do wzrostu liczby bezdomnych w minionym roku przyczyniła się przybycie około 137 tys. uchodźców z Ukrainy w związku z napaścią Rosji. Ci ludzie obecnie przebywają w różnych ośrodkach i krewnych, znajomych lub przyjaciół. Mimo że ogólna liczba bezdomnych w Niemczech wzrosła, to tylko niewielka część z nich (ok. 47 300 osób) żyje na ulicy, większość jest zakwaterowana w różnego rodzaju ośrodkach.
Największą część bezdomnych stanowią Niemcy, bo aż 73 proc. Niemcy bezdomni mają niemieckie obywatelstwo lub innego kraju. Pozostałe 27 proc. to cudzoziemcy lub bezpaństwowcy. Spośród cudzoziemców większość pochodzi z krajów europejskich, gdzie Polacy stanowią około 20 proc., Rumuni około 16 proc., a Bułgarzy 6 proc.
Ponad jedna dziesiąta osób bezdomnych spoza Niemiec pochodzi z krajów europejskich niebędących w UE, głównie z Ukrainy. Kolejna jedna piąta to obywatele azjatyckich krajów, a około 9 proc. to osoby z Afryki lub Ameryki. Zaskakującym faktem jest to, że około 42 proc. bezdomnych spoza Niemiec nigdy nie miało mieszkania w Niemczech, podczas gdy 39 proc. utraciło swoje mieszkanie w Niemczech i 11 proc. nie było w stanie znaleźć nowego lokum po wyprowadzce z domu rodziców.
Podsumowując, sytuacja osób bezdomnych w Niemczech wymaga pilnego działania oraz wsparcia ze strony społeczeństwa i władz. Konieczne jest zapewnienie bezdomnym godnych warunków życia i przeciwdziałanie zjawisku bezdomności poprzez restrykcje i otwarcie nowych miejsc zakwaterowania.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.