Wzrost cen energii odpowiedzialny za przekroczenie celu inflacyjnego
Bank centralny zauważył, że w najbliższych kwartałach inflacja utrzyma się na wysokim poziomie, przekraczając cel inflacyjny NBP. Określone przyczyny tego stanu rzeczy to między innymi wzrost cen energii oraz zaplanowane podwyżki stawek akcyzy i cen usług administrowanych. W przeciągu średniego okresu, przy obecnym poziomie stóp procentowych NBP i spodziewanym stopniowym spadku dynamiki płac, inflacja powinna wrócić do celu NBP.
Jednak czynnikiem wpływającym na niepewność co do terminu powrotu inflacji do celu jest kształtowanie cen energii, z uwagi na prawdopodobne odmrożenie w drugiej połowie 2025 roku. Dodatkowo, wpływ podwyższonej dynamiki cen energii może mieć wpływ na oczekiwania inflacyjne.
Bank centralny podkreślił, że na kształtowanie się inflacji w średnim okresie będzie miało również wpływ dalsze działania związane z polityką fiskalną i regulacyjną, tempo ożywienia gospodarczego w Polsce oraz stan rynku pracy.
W obliczu tych czynników Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Decyzja ta została podjęta w celu wspierania osiągnięcia celu inflacyjnego w długim okresie.
Stopa referencyjna NBP pozostaje na poziomie 5,75 proc., co nadal stanowi ważną część polityki pieniężnej banku centralnego. Bank przyjął tę strategię w celu zabezpieczenia stabilności cen i długoterminowej równowagi gospodarczej. Oczekuje się, że utrzymanie stóp procentowych na obecnym poziomie przyczyni się do powrotu inflacji do celu NBP w przyszłości.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.