Wzrost cen energii prowadzi do przekroczenia celu inflacyjnego
Bank podał, że w najbliższych kwartałach prognozowana jest utrzymująca się znacząco powyżej celu inflacyjnego NBP (2,5 proc. z możliwymi odchyleniami o 1 pkt proc. w górę lub w dół) inflacja. Przyczyną tego mają być efekty wcześniejszego wzrostu cen energii, planowane wzrosty stawek akcyzy oraz cen usług administrowanych.
W dłuższym horyzoncie czasowym, przy obecnych stopach procentowych NBP oraz spodziewanym stopniowym obniżaniu się dynamiki płac, inflacja powinna wrócić do celu NBP. Jednakże, istnieje czynnik niepewności związany z kształtowaniem się cen energii, ze względu na prawdopodobne odmrożenie ich cen w drugiej połowie 2025 roku, oraz wpływ podwyższonej dynamiki cen energii na oczekiwania inflacyjne.
Bank centralny zwrócił uwagę na to, że na dalsze kształtowanie się inflacji w średnim okresie będzie miały wpływ także działania w zakresie polityki fiskalnej i regulacyjnej, tempo oczekiwanego ożywienia gospodarczego w Polsce oraz sytuacja na rynku pracy.
W tych warunkach Rada Polityki Pieniężnej (RPP) postanowiła pozostawić stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Bank ocenia, że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w dłuższym okresie.
Stopa referencyjna NBP pozostaje na poziomie 5,75 proc. Bank podjął tę decyzję w kontekście obecnej sytuacji gospodarczej i oczekiwanej sytuacji inflacyjnej.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.